- Reklama -
1.9 C
Szamotuły
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Pod Szamotułami powstanie duży kompleks przemysłowy?

Firma z Poznania planuje wybudować w Piaskowie pod Szamotułami duży kompleks przemysłowo-magazynowo-usługowy. Z dokumentacji wynika, że zatrudnienie mogłoby w nim znaleźć nawet ponad 800 osób.

W sierpniu burmistrz miasta i gminy Szamotuły wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szamotułach o opinię w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pod nazwą: budowa zespołu przemysłowo – magazynowo – usługowego wraz z segmentami socjalno–biurowymi oraz niezbędna infrastrukturą techniczną i komunikacyjną.

Jak udało nam się ustalić, inwestorem jest firma MODO Architektura z Poznania. Inwestycja miałaby powstać na działkach nr 184/2 i 199/2 w Piaskowie, przy drodze Szamotuły – Poznań. Planowana powierzchnia inwestycji to ponad 11 hektarów, z czego zabudowa wraz obiektami technicznymi to 6,2 ha, a 3,9 ha stanowić będą parkingi, place manewrowe i inne tereny utwardzone.

- Reklama -

Będzie wielu najemców?

Inwestycja nie jest realizowana pod konkretnego przedsiębiorcę. W opracowaniu możemy przeczytać, że projektowana zabudowa będzie przeznaczona do prowadzenia działalności przez wielu najemców. Na terenie zespołu będą mogły być prowadzone działalności związane m.in. z hurtową sprzedażą artykułów przemysłowych i spożywczych, kompletacją, przeładunkiem, obsługą logistyczną oraz usługami dodatkowymi. Będzie istniała również możliwość świadczenia usług w zakresie spedycji i dystrybucji towarów. Obiekty mogą zostać podzielone na niezależne części (w zależności od zapotrzebowania powierzchniowego danych klientów). Ostateczny podział dokonany zostanie po wynajęciu całej powierzchni planowanych hal. Inwestor przewiduje wynajęcie części hali klientowi na cele sprzedażowe oraz na potrzeby dystrybucji produktów farmaceutycznych.

Dopuszczalna działalność produkcyjna

W obiekcie dopuszczalna będzie działalność produkcyjna. Będzie to jednak tylko działalność polegająca na produkcji lekkiej, polegającej tylko i wyłącznie na montażu produktów z gotowych podzespołów. Jako przykład podano składanie liczników samochodowych, podzespołów elektronicznych i zabawek.

Nowe miejsca pracy w Szamotułach?

Na potrzeby opracowania przyjęto zatrudnienie na poziomie ok. 850 pracowników. Ostateczna liczba miejsc pracy będzie oczywiście zależna od najemców. Warto zaznaczyć, że inwestycja ma być realizowana etapami (o ile inwestor uzyska wymagane pozwolenia i zdecyduje się na realizację projektu). Obiekty wyposażone będą w wydzielone węzły sanitarne, pomieszczenia do przygotowania i spożywania posiłków, zespoły szatniowe, pomieszczenia socjalno-biurowe, porządkowe i techniczne.

Nowe miejsca pracy w Szamotułach są bardzo potrzebne. W tej sprawie zalecamy jednak umiarkowany optymizm. Inwestycja jest na etapie planowania, a do wydania pozwolenia na budowę może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Obecnie w kraju mamy trudną sytuację ekonomiczną, więc istnieje również możliwość, że inwestor na którymś z etapów zrezygnuje z realizacji inwestycji.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe