- Reklama -
15.6 C
Szamotuły
piątek, 12 sierpnia, 2022

Duży pożar zboża w Przecławiu. Z ogniem walczyło ponad 20 zastępów i samolot gaśniczy

W sobotę w godzinach południowych doszło do pożaru zboża w miejscowości Przecław w gminie Szamotuły.

W sobotę, 31 lipca o godz. 12.10 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz osób postronnych, którzy informowali o pożarze zboża na pniu w miejscowości Przecław gm. Szamotuły.

- Reklama -

Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Przecław, OSP Brodziszewo, OSP Chlewiska, OSP Ostroróg, OSP Baborowo, OSP Pamiątkowo oraz policja.

Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego zadysponowano liczne zastępy z powiatu poznańskiego i obornickiego.
Na miejsce zdarzenia udała się Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, Oficer Operacyjny powiatu szamotulskiego oraz cysterna z wodą ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ścierniska i zboża na pniu. Kierujący Działaniami Ratowniczymi poinformował, że pożar się rozprzestrzenia i należy zadysponować dodatkowe siły i środki.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 12 prądów gaśniczych w natarciu na palące ściernisko i zboże, podaniu 8 prądów gaśniczych w obronie pobliskich pól i lasu, zbudowaniu stanowiska wodnego na pobliskim stawie, dowożeniu wody do pożaru oraz dogaszeniu pogorzeliska.

Na miejsce przybyli właściciele oraz miejscowi rolnicy, którzy przystąpili do oborania terenu w celu zminimalizowania pożaru.

Nadleśnictwo Oborniki zadysponowało na miejsce zdarzenia samolot gaśniczy Dromader, który dokonał 2 zrzutów wody.

Spaleniu uległo 70 hektarów ścierniska i zboża na pniu.

W działaniach gaśniczych brało udział 25 zastępów (117 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna oraz policja.

W sobotę strażacy z powiatu szamotulskiego walczyli również z innymi pozarami. Około godz. 14.40 zastępy OSP Piotrowo, OSP Obrzycko, OSP Wronki oraz OSP Słopanowo zostały zadysponowane do pożaru zboża i ścierniska w miejscowości Sycyn w powiecie obornickim Następnie, o godz. 16.30, zastępy OSP Duszniki, OSP Turowo i OSP Chlewiska zostały zadysponowane do pożaru zboża w miejscowości Brody w powiecie nowotomyskim.

Obserwuj Nas:

14,400FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe