- Reklama -
spot_img
16.8 C
Szamotuły
piątek, 29 marca, 2024

Pierwsza polska placówka edukacyjna z tytułem szkoły życzliwości – czyli brytyjskie wyróżnienie dla szamotulskiego Rolnika.

Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, jako jedyna szkoła w Polsce, otrzymał zaszczytny tytuł „Kind Overseas School of the Year”. Aby uzyskać taki tytuł, należy udokumentować, prowadzoną przez placówkę na wielu płaszczyznach, szeroką działalność dobroczynną (m.in. troskę o ludzi,  zwierzęta,  środowisko), uczyć szacunku do innych, kreować dobre postawy, promować działania prospołeczne i wolontariat.

Szkolna społeczność została doceniona za ogrom działań na rzecz potrzebujących – zarówno ludzi, jaki i zwierząt – oraz całej planety. Na wyróżnienie zasłużyły m.in. coroczne zbiórki darów i środków finansowych dla potrzebujących we Lwowie, akcja kartek świątecznych dla dzieci, które spędzają Boże Narodzenie w szpitalach, zbiórka zabawek dla chorego Szymonka, szeroka działalność naszego szkolnego koła wolontariatu „Promyk” (w tym współpraca przy organizacji balu dla osób niepełnosprawnych), warsztaty  hortiterapeutyczne, akcja Okulary dla Afryki, coroczne zbiórki krwi, akcja „Adopt, don’t shop”. Także obchody Dnia Białej Wstążki, czyli kampania  społeczna „Stop Przemocy Wobec Kobiet” oraz  Kindness Day i wszelkie akcje związane z tym dniem (lekcje wychowawcze dotyczące życzliwości, wysyłanie  pełnych życzliwości wiadomości do najbliższych, wystawy sławnych ludzi z Polski i zagranicy, którzy zasłynęli z czynienia dobra, powiewające na szkolnych korytarzach girlandy z cytatami mówiącymi o czynieniu dobra, kartki z motywacyjnymi sentencjami podarowane uczniom na zajęciach, kiermasz  słodkości, z którego pieniądze zostały przeznaczone na Serce dla Lwowa) wzbudziły duże zainteresowanie.

Komisja przyznająca zaszczytny tytuł była również pod wrażeniem działań Zespołu Szkół nr 2 na rzecz środowiska. Na uwagę zasłużyły inicjatywy: Rabata dla Klimatu, sadzenie żywopłotu, a także Drzew Pokoju i Radości. Wrześniowy Bieg dla Pokoju oraz warsztaty w banku żywności także spotkały się z wielkim uznaniem.

- Reklama -

Jury zwróciło ponadto uwagę na przeprowadzony we wrześniu maraton czytania, przy okazji którego książka Kindness Challenge stała się inspiracją do dyskusji o potrzebie czynienia dobra.

Wspomniany wyżej prestiżowy tytuł przyznaje jury, którego przewodniczącym jest David Jamilly – Brytyjczyk, filantrop, bardzo aktywnie szerzący pomoc humanitarną. Założył on w Wielkiej Brytanii- Pod Children’s Charity – organizację charytatywną, która co roku organizuje 2500 przedstawień dla dzieci w szpitalach oraz hospicjach i w ten sposób umila im trudny czas spędzany na oddziałach. Jamilly jest również patronem Zoe’s Place – instytucji roztaczającej opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. W 2005 r. założył The Good Deeds Organisation, czyli Organizację Dobrych Uczynków. W 2011 natomiast stał się współzałożycielem Kindness UK, promującej wszelkie działania dobroczynne. Organizacja ta przyznaje tytuły szkołom, które mają szczególne dokonania na płaszczyźnie dobroczynności właśnie. Szczęśliwie i „Rolnik” dołączył do tego zacnego grona szkół. Warto podkreślić, że szamotulska placówka jest pierwszą szkołą w Polsce, która może się tym poszczycić. Opis działań szkoły – jako przykład dla innych –  został już opublikowany na stronie Kindness Uk:  http://kindnessuk.com/news.php

First Polish school to achieve Kindness UK 'Overseas School of The Year’ accreditation

Powyższy tytuł odnosi się do każdej nauczycielki, każdego nauczyciela, każdej uczennicy, każdego ucznia szkoły, a także wszystkich innych jej pracowników, którzy także włączają się w działania na rzecz życzliwości. Jesteśmy wspaniałymi ludźmi, którzy szerzą dobro na każdym kroku, czy to adoptując psa, czy piekąc placki sprzedawane w celach charytatywnych; kupując cegiełki , z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, oddając krew, sadząc drzewa. Nie pozostajemy obojętni na potrzeby innych, jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz środowiska naturalnego. Wiemy, że pomaganie innym jest ważne, a dobro powraca, czyniąc nas szczęśliwymi.

 Warto być dobrym!

 Be kind. Always.

Tekst: Martyna Kustoń, Joanna Tysiak, Arleta Danielewicz, Grażyna Hadyniak.

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe