7.5 C
Szamotuły
wtorek, 20 października, 2020

OSA w stylu etno przyleci do 12 wsi w gminie Szamotuły

Polecamy

Wsadzili bankomat w Dusznikach, na razie są nieuchwytni

Pomimo, że od zdarzenia minął już ponad miesiąc, sprawcy zuchwałej kradzieży w Dusznikach pozostają na wolności.7 września przed...

Nowe życie koni uratowanych pod Obrzyckiem [WIDEO]

Pod koniec września informowaliśmy o dramacie zwierząt, który rozegrał się w jednej z wiosek w gminie Obrzycko. W jakim stanie są konie,...

Szamotuły. Koronawirus w przedszkolu. Dzieci i personel na kwarantannie

W sobotę Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował 1058 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Wielkopolsce.Niestety, kolejne przypadki zakażenia...
Łukasz Mikołajczak
Redaktor naczelny portalu e-Szamotuly.pl

OSA Objazdowa Scena Artystyczna przyleci w tym roku do 12 wsi w gminie Szamotuły. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

OSA Objazdowa Scena Artystyczna to mobilna scena (samochód) docierająca do wsi w gminie Szamotuły. – Dotrzemy z imprezą plenerową bezpośrednio do mieszkańców wsi. Zaproponujemy im występy sceniczne oraz twórcze działania z ich udziałem, a wszystko to z narracją wokół kultury ludowej regionu szamotulskiego – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – Chcemy lokalnej społeczności pokazać potencjał tradycyjnych wartości zawartych w kulturze ludowej i zachęcić ich do czynnego udziału. Pokażemy, że tradycje kultury niematerialnej regionu szamotulskiego mogą być przekazane w ciekawy sposób, a udział w licznych warsztatach inspirowanych kulturą ludową może być kreatywny i dać im wiele satysfakcji. Poza zapewnieniem wartościowej zabawy, celem projektu jest wzmocnienie społeczności lokalnej w poczuciu, że „nasza mała ojczyzna”, poszanowanie jej tradycji stanowi ogromną wartość.

Po przyjeździe OSY do wsi na scenie i wokół niej będzie się sporo działo. Będą występy Kapeli Dudziarskiej, prezentacja instrumentu połączona z przekazaniem najważniejszych informacji o tradycji dudziarskiej w Wielkopolsce. Zagra też Kapela Ludowa Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”, także prezentując instrumenty i opowiadając o muzyce ludowej z regionu szamotulskiego. Będzie też prezentacja gwary szamotulskiej i wielkopolskiej połączona z konkursem z nagrodami w formie zabawy. Wisienką na torcie będzie występ kilku par tanecznych z Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Przedstawią strój szamotulskiego i wybrane scenki z obrzędu regionalnego „Tradycje weselne z Szamotuł i okolic” wpisanego na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Reklama -

Poza podziwianiem występów scenicznych będzie też można wziąć czynny udział w działaniach twórczych i animacyjnych wokół mobilnej sceny. Będą warsztaty graffiti podczas których wykonany zostanie na ścianie motyw o wielkości 6 metrów kwadratowych inspirowany szamotulskim haftem utrwalonym prawie 100 lat temu przez miejscowego regionalistę Stanisława Zgaińskiego. Dla wszystkich chętnych będą warsztaty rękodzieła podczas których będzie można stworzyć m.in. pocztówki z wykorzystaniem motywu haftu z ludowego stroju szamotulskiego. Młodsi i starsi będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach pracowni garncarskiej. Uczestnicy stworzą gliniane zawieszki z motywami z haftu szamotulskiego. Zapewne dużą atrakcją będzie też strefa gier i zabaw z dawnych lat. Całe rodziny zostaną zaproszone do gier i zabaw inspirowanych okresem dwudziestolecia międzywojennego.

OSA Objazdowa Scena Artystyczna tego lata pojawi się w sobotę 15 sierpnia o godz. 15.00-17.00 w Przecławiu, o godz. 18.00-20.00 w Lulinku, w niedzielę 16 sierpnia o godz. 15.00-17.00 w Kąsinowie, o godz. 18.00-20.00 w Baborowie, w sobotę 22 sierpnia o godz. 15.00-17.00 w Witoldzinie, o godz. 18.00-20.00 w Pamiątkowie, w niedzielę 23 sierpnia o godz. 15.00-17.00 w Przyborowie, o godz. 18.00-20.00 w Przyborówku, w sobotę 29 sierpnia o godz. 15.00-17.00 w Lipnicy, o godz. 18.00-20.00 w Piotrkówku i w niedzielę 30 sierpnia o godz. 15.00-17.00 w Krzeszkowicach i na zakończenie o godz. 18.00-20.00 w Koźlu.       

– OSA ma już swoją dobrą markę i wiem, że jest oczekiwania w naszych wsiach. To jest nasze wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wsi. To pokazanie, że ciekawe imprezy plenerowe nie muszą się odbywać tylko w Szamotułach. Ten pomysł realizujemy już od 9 lat i cieszę się, że kolejny raz został on doceniony w staraniach o dofinansowanie. Kiedyś otrzymywaliśmy na niego unijne dofinansowanie. W tym roku znaleźliśmy się w czołówce rankingu na dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Zapraszam do zabawy i wspólnych, pozytywnych działań mieszkańców wymienionych wsi oraz tych okolicznych – mówi Piotr Michalak.

Obserwuj Nas:

10,256FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Gm. Obrzycko: Spłonęło BMW [ZDJĘCIA, WIDEO]

O dużym szczęściu mogą mówić kierowca i pasażer pojazdu marki BMW, który zapalił się podczas jazdy na trasie Obrzycko- Pęckowo.

Ostrzeżenie przed gęstą mgłą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia m.in. dla powiatu szamotulskiego.Prognozuje się gęste mgły ograniczające widzialność...

Gm. Obrzycko: 25-latek uprawiał konopie indyjskie. Jest podejrzany również o handel narkotykami

Zarzuty uprawy marihuany, udzielania odpłatnego środków odurzających i posiadania ich usłyszał mieszkaniec gminy Obrzycko, który został zatrzymany przez dzielnicowych z Wronek....

Gmina Ostroróg. Groźny wypadek pod Dobrojewem

Do kolejnego groźnego zdarzenia doszło dzisiaj przed godziną 8:00 na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 184, 186 i 116 w okolicy miejscowości Dobrojewo.

Planowane na najbliższy tydzień wyłączenia energii elektrycznej

Prezentujemy wykaz planowanych wyłączeń prądu w powiecie szamotulskim.Obszar Duszniki20 października 2020 r....

Więcej artykułów

- Reklama-