- Reklama -
16.5 C
Szamotuły
wtorek, 7 maja, 2024
Reklama

Okulista dziecięcy – najważniejsze informacje dla rodziców

Artykuł sponsorowany

Wady wzroku u dzieci i młodzieży to już choroba cywilizacyjna. O ile kiedyś tylko pojedyncze dzieci nosiły okulary, o tyle teraz, w niektórych klasach nawet po 60% dzieci ma problemy ze wzrokiem wymagające korekcji.

Co na to wpływa? Niektórzy mówią, że niebieskie światło, które emanuje z monitorów, inni wskazują ogólne zmiany trybu życia, nie da się jednak ukryć, że okulista dziecięcy to specjalista, który ma dużo pracy, ze względu na olbrzymią liczbę małych pacjentów.

Okulista dziecięcy – kiedy zachować czujność?

Rodzice, szczególnie najmłodszych dzieci, muszą bardzo uważnie śledzić zachowanie swoich pociech, aby wyłapać pierwsze sygnały problemów ze wzrokiem. Zwłaszcza, że często poprzez odpowiednie okulary korekcyjne można zapobiec ich pogłębianiu się. O ile starsze dziecko czy nastolatek może samo zauważyć i poinformować, że coś jest nie tak z jego widzeniem, o tyle maluch, przedszkolak czy początkujący uczeń niekoniecznie będzie zdawać sobie sprawę tego, że powinien pójść do specjalisty. Okulista dziecięcy natomiast, za pomocą specjalistycznego sprzętu, jak i standardowych badań będzie mógł zdiagnozować problem i ułatwiać dziecku z wadą wzroku funkcjonowanie.

Najważniejszymi sygnałami ostrzegawczymi są:

  • niski poziom koncentracji dziecka, problemy z czytaniem i pisaniem, i zmęczenie podczas ich prób (czasami zwiastuje to inne problemy, ale zawsze warto najpierw wykluczyć wadę wzroku),
  • bóle głowy u dziecka,
  • odsuwanie lub przybliżanie tekstu podczas czytania, a także przechylanie głowy podczas czytania,
  • mrużenie oczu lub oka podczas pisania czy patrzenia na obiekty znajdujące się w odległości, która według nas powinna nie być problematyczna dla wzroku,
  • zezowanie, w mniejszym i większym stopniu, czasami bardzo widoczne, czasami chwilowe podczas przenoszenia wzroku na nowe miejsce lub przedmiot.

Konsultacja z okulistą

Decydując się na wizytę u okulisty z dzieckiem, możemy niejednokrotnie nie tylko mieć możliwości zbadania wzroku i wykluczenia lub potwierdzenia pewnych wad. Bardzo często można także spotkać się z poradnictwem, podczas którego okulista dziecięcy wskaże pewne ćwiczenia oczu, aby zapobiec pogłębianiu się wady. Oczywiście dobierze także odpowiednie okulary lub wskaże inną pomoc, aby dziecko z wadą nie musiało wkładać dodatkowej pracy w swój rozwój na wielu płaszczyznach, ze względu na zaburzenia widzenia.

 

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,060ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -