- Reklama -
10 C
Szamotuły
czwartek, 23 marca, 2023

Oddając krew, ratujesz życie

Niedawno w Szamotułach obchodzone były Dni Honorowego Krwiodawstwa. Były one okazją do przypomnienia mieszkańcom, jak wielkie znaczenie dla zdrowia i życia innych ma nieodpłatne oddawanie krwi.

O tym, jak cenna jest krew, przekonali się szczególnie ci, którzy z powodu choroby lub wypadku stali się jej biorcami. Mimo ogromnego postępu w medycynie, wciąż jest to jedna z niewielu substancji, dla których jak dotąd nie udało się wyprodukować sztucznego zamiennika. W szamotulskiej jednostce terenowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddaje średnio około 400 krwiodawców miesięcznie. Ilość ta w zupełności wystarcza na potrzeby SP ZOZ w Szamotułach.

- Reklama -

Zachęcamy do oddawania krwi wszystkie zdrowe, pełnoletnie osoby. Jest to w pełni bezpieczne, a ilość pobieranej jednorazowo krwi, czyli 450 ml, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dawcy. Dla nas to tylko kilka minut, ale dla kogoś może to oznaczać uratowane życiepodkreśla Hieronim Zielke, pracownik szamotulskiego oddziału terenowego RCKiK.

W czasie trwania Ogólnopolskich Dni Honorowego Krwiodawstwa każdy dawca w szamotulskim punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, poza posiłkiem regeneracyjnym o ekwiwalencie 4500 kalorii, otrzymał także upominek. Dla krwiodawców ważniejsza jednak od korzyści materialnych jest satysfakcja z faktu, że przekazują część swojego życia i zdrowia po to, by ratować potrzebujących. – Oddaję krew, bo to najcenniejsze, co mogę dać od siebie drugiemu człowiekowi – mówi krwiodawca Agnieszka Krzywonos.

SP ZOZ

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe