- Reklama -
-2.6 C
Szamotuły
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Nieprawidłowości w przechowywaniu i transporcie szczepionek również w powiecie szamotulskim!

Po informacjach o nieprawidłowym przechowywaniu i transporcie preparatów szczepionkowych, które na początku roku napływały z wielu miejsc w kraju, postanowiliśmy przyjrzeć się jak sytuacja wygląda w naszym powiecie.

Problemy nie ominęły kilku gmin z powiatu szamotulskiego. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szamotułach, w 2017 roku, wykryła nieprawidłowości w 4 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

- Reklama -

W jednej z placówek POZ mieszczących się w gminie Duszniki, doszło do przerwania ciągu chłodniczego, placówka ta przyjmowała dzieci oraz dorosłych.

Na terenie powiatu wykryto również przeterminowane szczepionki, do nieprawidłowości doszło w placówkach POZ na terenie gminy Duszniki, gminy Kaźmierz i gminy Pniewy, placówki te obsługiwały dzieci i dorosłych.

W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości ww. placówkach POZ, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach skierował wnioski do Ministra Zdrowia w celu podjęcia działań wyjaśniających względem placówek. W trakcie przeprowadzonych kontroli sanitarnych w ww. placówkach POZ stwierdzono, że nie podano pacjentom przeterminowanych szczepionek. – poinformowała nas starszy asystent Alina Dubińska-Pszczoła z PSSE w Szamotułach

W pozostałych placówkach wykonujących szczepienia ochronne preparaty szczepionkowe były przechowywane i transportowane w sposób prawidłowy z zachowaniem ciągu chłodniczego, w termotorbach z wkładami chłodzącymi.

Placówki wykonujące szczepienia ochronne przechowywały preparaty szczepionkowe w urządzeniach chłodniczych, w których znajdowały się po
2 termometry. Temperatura w urządzeniach chłodniczych była sprawdzana i odnotowywana w zeszycie przez 7 dni w tygodniu w 20 placówkach. Natomiast 3 placówki posiadają elektroniczny monitoring urządzenia chłodniczego. – informuje PSSE w Szamotułach

 

  1. Wyjaśnijmy jedno, nikt tu nie namawia do nie przyjmowania szczepionek! Pokazujemy tylko, że problem może wystąpić i na naszym „podwórku”, więc czasem warto sprawdzić choćby datę ważności podawanego w placówce POZ leku, czy zapytać o warunki przechowywania.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe