- Reklama -
9.3 C
Szamotuły
czwartek, 22 lutego, 2024

Na terenie powiatu szamotulskiego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Kto musi stawić się przed komisją?

16 maja w powiecie szamotulskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Powiatowa Komisja Lekarska pracuje na terenie hali widowiskowo-sportowej „Nałęcz” przy Zespole Szkół Nr 3 w Szamotułach, przy ul. Mickiewicza 4.

Dzisiaj punkt kwalifikacji odwidziła starosta Beata Hanyżak. Podczas spotkania z Zastępcą Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu mjr Arturem Biskupem omówiono przebieg kwalifikacji w naszym powiecie.

- Reklama -

W tym roku przed komisją lekarską musi stawić się około 600 osób. Obejmuje ona:

– mężczyzn urodzonych w 2004 r.,

– mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

– kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu pozyskania tych kwalifikacji.

Podczas badania komisja oceni zdolność kandydatów do służby wojskowej i nada odpowiednią kategorię – od A (zdolny do służby wojskowej) do E (niezdolny).

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przypomina, że każdy wezwany na kwalifikację wojskową ma obowiązek stawić się przed komisją. To obowiązek obywatelski wynikający z przepisów prawa i Konstytucji RP. Tak samo jesteśmy obowiązani stawić się na wezwanie policji, sądów czy organów skarbowych. Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta gminy lub burmistrza/prezydenta miasta. W przeciwnym razie naraża się na przymusowe doprowadzenie przez policję lub żandarmerię wojskową i karę grzywny.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe