- Reklama -
23.8 C
Szamotuły
piątek, 29 września, 2023

Morawiecki: Państwo zagwarantuje każdemu maturzyście możliwość przystąpienia do matury w terminie

Proponujemy zmiany w prawie, które zabezpieczą i zapewnią klasyfikację uczniów oraz przebieg matur – zapowiedział szef rządu. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy prawo oświatowe dotyczący procedur dopuszczenia uczniów szkół średnich do egzaminów końcowych.

„Prawie 300 tys. tegorocznych maturzystów, ich rodziców i, jak przypuszczam, szerokie grono nauczycieli, oczekuje dziś pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie dopuszczenia uczniów do matur i sprawnego przeprowadzenia egzaminu dojrzałości” – mówił premier. Jak dodał „niejasne i sprzeczne komunikaty płynące ze strony organizatorów protestów, tworzą sytuację niepewności dla maturzystów, ich rodzin i nauczycieli.”

- Reklama -

Szef rządu podkreślił, że państwo czuję się w obowiązku zagwarantować, by w każdej średniej szkole maturzyści mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie. Premier zwrócił się także do marszałków Sejmu i Senatu o możliwie jak najszybsze procedowanie proponowanych zmian.

Przyjęty przez rząd projekt zakłada m.in., że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, upoważnienie takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – nauczycielowi wyznaczonemu przez organ prowadzący szkołę.

Informacja prasowa KPRM

Reakcja szefa ZNP

To porażka rządu. Rząd wiedział o sporze zbiorowym od 10 stycznia br., a termin strajku zna od 4 marca. Dlaczego zmarnował ten czas i teraz w ekspresowym tempie wprowadza złe rozwiązania psujące prawo i pokazujące, że nauczyciele są zbędni. Może zaraz edukacja nie będzie potrzebna?
Rząd zbagatelizował sytuację, został zaskoczony skalą protestu i determinacją środowiska oświatowego, które protestuje trzeci tydzień. Teraz już nie odnosi się do postulatu, wokół którego – zgodnie z prawem – toczy się spór zbiorowy. Nie ma przecież komponentu płacowego w ramach tzw. edukacyjnego okrągłego stołu na Stadionie Narodowym. Chcemy rozmawiać w ramach Rady Dialogu Społecznego, której patronuje prezydent. Prezydent przed chwilą sam powrócił do tego pomysłu mówiąc, że idea rozmowy na Stadionie Narodowym w prawie stuosobowym gronie nie jest najszczęśliwszym pomysłem
– mówił Sławomir Broniarz dla TVN24.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe