„Jedno miasto, jedna książka” w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach

0

Kwiecień jest miesiącem, w którym cały Dublin czyta tę samą książkę; co roku biblioteki w stolicy Irlandii realizują projekt „One city, one book”, czyli „ Jedno miasto, jedna książka”.

Dublin jest miastem literatury UNESCO, bardzo skrupulatnie też dobiera książki do kolejnych edycji projektu. Społeczność Zespołu Szkół nr 2 postanowiła przyłączyć się do tej wspaniałej inicjatywy, a dzięki uprzejmości Ambasady Irlandii w Polsce, w ramach „Klubu Książki Dublin”- otrzymaliśmy kilka egzemplarzy lektury wybranej na kwiecień 2020r. Czytamy więc „Pleciugę”, czy „ Tatty” po polsku i po angielsku. Nasz szkolny klub, którego członkami są zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, nosi – wymyśloną przez Jakuba Dekierta z klasy 1 LO- nazwę Sit and read. Bezprecedensowa sytuacja, jakiej jesteśmy świadkami, spowodowała, że nie możemy dalej udostępniać książek, ale obiecujemy, że wypożyczymy je tym, którzy będą zainteresowani przyłączeniem się do naszego klubu. Nie możemy też spotykać się i przedyskutować tegorocznej lektury. Jednak znaleźliśmy na to sposób- mamy swój Klub Dyskusyjny online.

Szczęśliwcy, którzy mają książkę przy sobie, mogą urozmaicić czas pozostawania w domu miłą lekturą . Przyłączamy się więc do akcji „Zostań w domu i czytaj książki”. Cytując słowa Henryka Sienkiewicza : „Gdy ktoś się zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, (…) – w każdym razie wygra”. W kwietniu zachęcamy do czytania „Tatty” autorstwa Christine Dwyer-Hickey- dwukrotnie uhonorowanej za najlepsze opowiadania w konkursie Listowel Writers’ Week, a jeśli ktoś woli po polsku, to „ Pleciuga” w przekładzie Hanny Pawlikowskiej. Książka ta, wybrana przez Dublin City Libraries na 2020 rok, jak każda z projektu „One city, one book”, związana jest ze stolicą Irlandii i stanowi bardzo poruszającą, momentami zabawną, opowieść o 10 latach z życia irlandzkiej dziewczyny. Tytułowa Tatty, czy Pleciuga musi poradzić sobie z trudną sytuacją domową. Gwarantujemy, że portret dorastającego w niełatwych warunkach, opisanego czasem w humorystyczny sposób dziecka, wywrze trwałe wrażenie i długo pozostanie w waszej pamięci. Polecamy, warto sięgnąć po tę książkę!

Zobacz więcej: