Możliwość spokojnego odpoczynku w ogrodzie jest tym, o czym marzy wielu z nas. Dzięki wykorzystaniu pergoli można zaaranżować w ogrodzie taką przestrzeń, która zaspokoi potrzebę relaksu. Pergola nie tylko zapewni wysoką estetykę kącika do odpoczynku, ale da też nieco prywatności i ochronę przed nadmiarem promieniowania słonecznego.
Czym jest pergola tarasowa?
Pergola ma zazwyczaj formę lekkiej budowli ogrodowej, wtapiającej się w otoczenie i tworzącej funkcjonalne zadaszenie. Jeśli chodzi o techniczny aspekt, mimo ciężko brzmiącego słowa budowla, pergola tak naprawdę jest prostą konstrukcją w architekturze ogrodowej. Zwykle składa się z dwóch rzędów słupków, na które nałożona jest kratownica lub belki. Taki układ sprzyja sadzeniu wokół konstrukcji roślin pnących, które obrastają górną część pergoli, tworząc naturalne, zielone zadaszenie. Dach pergoli może być też konstrukcją z napędem, co umożliwia stworzenie zadaszenia ruchomego, na wzór, jakimi są elektryczne systemy przeciwsłoneczne.
Pergola ogrodowa wykonana może być za drewna, ale istnieją też pergole aluminiowe czy ze stali nierdzewnej, a nawet materiałowe. Na stronie pergole-poznan.pl wybrać można spośród pergoli lamelowych lub materiałowych, gotowych do montażu. Kiedy pergola usytuowana jest bezpośrednio przy budynku, tworzy tym samym rodzaj tarasu. Zadaszenie pergoli pełni wówczas zbliżoną funkcję, co popularne markizy. Konstrukcje mogą mieć też postać obiektu wolnostojącego, który swoim kształtem tworzy altankę, a nawet zacienioną alejkę. Taki rodzaj pergoli widuje się często w głębi ogrodu, z dala od budynku. Pergola sprawuje się wyśmienicie jeśli chodzi o estetyczne zagospodarowanie przestrzeni przydomowej lub ogrodowej, dając przy tym również komfort ochrony przed wieloma niepożądanymi czynnikami, takimi jak zbytnie nasłonecznienie czy wiatr.
Jak zaaranżować pergolę?
Jeżeli chcemy, aby pergola stanowiła przestrzeń do relaksu, warto ją odpowiednio zaaranżować. Pod zadaszeniem ustawić warto więc wygodne meble ogrodowe, takie jak sofy, hamaki, fotele. Nie może zabraknąć komfortowych poduszek, które zapewnią dodatkową wygodę użytkowania mebli ogrodowych. Przytulności mogą nadać też tekstylia, takie jak zasłony, które można zawiesić w obszarze wolnych boków pergoli na specjalnych haczykach. Co jeszcze, oprócz wspomnianego wyposażenia, można wykorzystać, aby zamienić pergolę w kącik do relaksu?
- Odpowiednie podłoże. Tutaj wszystko zależy od preferencji użytkowników pergoli. Sympatycy natury pozostaną przy naturalnej trawie. Ci, którym zależy na naturalnie wyglądającym podłożu, ale też większej trwałości, rozłożą trawę syntetyczną. Jeszcze inni wybiorą pasujące eleganckie deski bądź kamienne płytki.
- Ulubione rośliny. Jeżeli otaczać będą nas pięknie kwitnące, pachnące kwiaty i krzewy, przyjemność z relaksu będzie tym większa. Do pergoli poleca się szczególnie rośliny pnące, takie jak róże, bluszcze, powojniki, wiciokrzewy czy winorośle. Stworzą piękny, naturalny, zacieniony korytarz, który pozwala na ukrycie się w upalne dni.
- Wieczorne oświetlenie. Choć pergola ma między innymi chronić przed nadmiarem słońca, to po jego zachodzie, kiedy robi się ciemniej, nastrojowe oświetlenie będzie tworzyć klimat spokoju i relaksu. Odpowiednie będą nie tylko świeczki, ale też oświetlenie LED, które może być fantastyczną ozdobą. Lampki, lampiony, świeczki — wszystko to tworzy przyjemną atmosferę, a jednocześnie pozwala na korzystanie z przestrzeni relaksu także po zmroku.
Dobrze zaprojektowana przestrzeń z wykorzystaniem pergoli może być doskonałym miejscem na spokojne spędzenie czasu z książką, ale też na spotkania towarzyskie. Ważne jest, aby dopasować pergolę do stylu i charakteru ogrodu oraz do własnych preferencji. Jeśli pragniemy wygodnej przestrzeni w ogrodzie, warto odwiedzić stronę panwygodny.pl i zobaczyć, jakiego rodzaju konstrukcje tarasowe odpowiadają naszym oczekiwaniom.
Artykuł partnera