- Reklama -
12.1 C
Szamotuły
piątek, 18 października, 2024
Reklama

Gmina Szamotuły. Trwa budowa nowej linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV [ZDJĘCIA]

Od kilku tygodni na terenie gmin Szamotuły i Kaźmierz trwa budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Piła Krzewina – Plewiska. Lokalizacja tej inwestycji wzbudzała wśród mieszkańców gminy Szamotuły wiele kontrowersji.

Wariant VII przez gminę Szamotuły

Finalny wariant trasy został wyłoniony w toku konsultacji społecznych prowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Ostatecznie wybrano wariant VII, który zakładał przebieg linii przez teren gminy Szamotuły i gminy Kaźmierz. Konsultacje społeczne odbyły się m.in. w 2016 roku w Pamiątkowie. Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiali się inwestycji, mieli obawy o przyszłość terenów leśnych, stan dróg, które miały zostać zniszczone przez ciężki sprzęt i zaburzenie krajobrazu przyrodniczego. Przedstawiciel przekonywał, że wariant VII pozwoli uniknąć wielu wyburzeń zamieszkałych budynków na terenie gminy Rokietnica.

- Reklama -

Jak powstaje linia?

Budowa stanowiska słupowego rozpoczyna się od wykopów. Ich głębokość może wynosić nawet 5 m. Następnie powstają fundamenty. Każdy z nich został indywidualnie zaprojektowany z uwzględnieniem wyników badań geologicznych, tak aby zapewnić stabilność posadowienia konstrukcji. Ten etap, nazywany „ziemnym”, będzie trwał od kilku do kilkunastu dni. Wylany beton musi osiągnąć odpowiednią wytrzymałość. Jego wiązanie, czyli „schnięcie”, trwa do kilku tygodni. Kolejnym etapem prac jest montaż konstrukcji słupa tzw. metodą wysokościową. Polega ona na tym, że posiadający odpowiednie kwalifikacje pracownicy, wspinając się, montują kolejne elementy słupa – aż do jego wierzchołka. Fragmenty konstrukcji mogą być łączone na ziemi i podawane monterom za pomocą dźwigu lub wciągane z wykorzystaniem „iglicy”. Ta faza trwa zwykle około 2 tygodni, a po jej zakończeniu często przez kilkanaście tygodni nie prowadzi się prac na danym stanowisku, lecz buduje się w tym czasie kolejne. Przewody zostaną zawieszone dopiero po wybudowaniu całej sekcji odciągowej, czyli kilku kolejnych konstrukcji słupów rozstawionych w odległości około 450 m. Wykonanie zawieszenia przewodów planowane jest metodą pod naprężeniem. Pomiędzy słupami rozciąga się tzw. linkę wstępną, a dopiero za jej pomocą są przeciągane właściwe przewody. Taki system pozwala na ograniczenie kontaktu przewodów z ziemią. Na działkach, na których nie zaprojektowano słupów, ingerencja w teren będzie ograniczona. Przewody są rozwieszane zgodnie z zatwierdzonymi projektami budowlanymi – w taki sposób, żeby zachować bezpieczne odległości do ziemi. W żadnym miejscu przewody nie zostaną zawieszone niżej niż 10 m od ziemi. Ostatnim elementem jest uporządkowanie terenu po budowie. – informuje wykonawca linii.

Prace w gminie Szamotuły

Budowa na terenie naszej gminy prowadzona jest w okolicy miejscowości Baborowo, Pamiątkowo, Kąsinowo i Witoldzin. Prace budowlane rozpoczęły się 23 września 2019 roku. W pierwszej kolejności powstały fundamenty, dopiero w ostatnich tygodniach wykonawca przystąpił do stawiania słupów. Ile ich będzie? Na terenie gminy Szamotuły powstanie dwadzieścia słupów, a na terenie gminy Kaźmierz sześć. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć montaż przewodów fazowych. Konstrukcje będą miały od 60 do 80 metrów wysokości.

Po co powstaje linia 400 kV?

Linia Piła Krzewina – Plewiska ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania stabilnych dostaw prądu do północnej i zachodniej Polski. Województwo wielkopolskie oraz regiony położone na północy wykorzystują prąd produkowany w elektrowniach znajdujących się na południu. Elektrownie Pątnów, Adamów, Konin czy Bełchatów wytwarzają energię, która trafia do aglomeracji poznańskiej, a stąd dalej do miast znajdujących się bliżej wybrzeża. Dziś odbywa się to za pośrednictwem istniejącej od 1965 roku linii 220 kV. To mocno wysłużone połączenie, dlatego, jak wiele podobnych, zostanie rozebrane i zastąpione nową, dwutorową linią 400 kV. Umożliwi ona przesłanie większej ilości energii. Jest to ważne, bo zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie – średnio o ok. 2% rocznie – i jak pokazują statystyki, ta tendencja utrzymuje się od lat. Linia posłuży także do odbioru energii, która jest wytwarzana przez farmy wiatrowe. Te ostatnie, choć ekologiczne, to jednak potrzebują mocnej i stabilnej sieci przesyłowej, która wytrzyma wahania związane z tym, że farmy wiatrowe raz generują dużo energii, innym razem – kiedy nie ma wiatru – nie produkują jej wcale. – informuje wykonawca.

Wykonawcą jest konsorcjum dwóch firm IDS Energetyka Sp. z o.o. i Enprom HVL Sp. z o.o. Cała linia będzie miała długość 92 kilometrów, powstanie 221 słupów. Najdłuższy, prawie 20-kilometrowy odcinek powstaje na terenie gminy Oborniki. Przez tereny gminy Szamotuły nigdy nie przebiegały linia NN 2×400 kV.

no images were found

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe