- Reklama -
17 C
Szamotuły
wtorek, 26 września, 2023

Gmina Szamotuły będzie wydawać własną gazetę

Na VIII sesji Rady Miejskiej w Szamotułach radni podjęli decyzję o wydawaniu własnej gazety samorządowej.

Bezpłatne czasopismo pn. „Informator Miasta i Gminy Szamotuły” wydawane będzie nie częściej niż jeden raz na dwa tygodnie w nakładzie odpowiadającym uzasadnionym potrzebom.

W informatorze znajdą się artykuły o podejmowanych przez władze działaniach na rzecz rozwoju miasta. Pojawią się również relacje z ważnych dla mieszkańców wydarzeń. W czasopiśmie nie będzie reklam, będzie to więc kolejne obciążenia dla budżetu miasta. Środki na ten cel są zabezpieczone, są to środki na publikację informacji samorządowych i artykułów promocyjnych w mediach. Wydatki na dotychczasowe wkładki w gazetach komercyjnych zostaną zmniejszone w zamian za wydruk własnego informatora – przekonywała kierownik Wydziału Promocji, Komunikacji i Współpracy Zagranicznej, Aneta Kustarz.

- Reklama -

RPO: Samorządy nie powinny wydawać prasy

Władze samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, ale jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jednym z jej zadań jest społeczna kontrola lokalnych władz.

Uzurpowanie przez biuletyny samorządowe roli gazet wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy prywatnej, co jest podważeniem fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa dostępu obywateli do informacji publicznej – wskazał Adam Bodnar.

Mimo wyraźnych gwarancji konstytucyjnych, w ocenie Rzecznika istnieją zagrożenia, które powodują że w praktyce korzystanie z wolności słowa napotyka trudności. Za jedno z zagrożeń dla wolności słowa można uznać właśnie wydawanie tytułów prasowych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Ponieważ do sejmu wpłynęła propozycja posłów ruchu Kukiz’15 w sprawie zmian w ustawie o prawie prasowym, dotycząca zakazu wydawania przez samorządy prasy, zwracam się do państwa Radnych z prośbą o wstrzymanie się z głosowaniem – wnioskował radny Łukasz Heckert. Ostatecznie jego wniosek formalny Rada odrzuciła.

Jeszcze przed głosowaniem głos zabrał Tomasz Łączkowski – Dobra firma reklamy nie potrzebuje. Najlepszą reklamą jest solidna i uczciwa praca, a nie zakłamywanie rzeczywistości w mediach i internecie. Jeżeli będziemy realizować to, czego mieszkańcy od nas oczekują, czyli budować drogi i chodniki, pozyskiwać środki zewnętrzne, wybudujemy nowe przedszkole, zadbamy o stan obecnej infrastruktury szkół i przedszkoli, będziemy rozwijać sieć kanalizacyjno-wodociągową, jeżeli będziemy rozwijać pomoc społeczną, troszczyć się o ubogich emerytów, rencistów i mieszkańców pracujących za minimalne pensje, zadbamy o ład i porządek w mieście to żadna reklama nie jest nam potrzebna. Niech Urząd Miasta i Gminy zacznie realizować to, co do niego należy, a nie wydawać gazety. Dlatego zagłosuję przeciw.

Ostatecznie uchwała została przyjęta, a miasto niedługo zacznie wydawać własną gazetę.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe