- Reklama -
0.9 C
Szamotuły
piątek, 9 grudnia, 2022

Gmina Kaźmierz. Jednak będą stypendia dla najzdolniejszych uczniów

W związku z pandemią koronawirusa Gmina Kaźmierz była zmuszona do szukania oszczędności. Zrezygnowano m.in. z nagród dla urzędników oraz stypendiów dla najzdolniejszych uczniów. Ten ostatni pomysł nie spodobał się jednak mieszkańcom.

W 2020 roku znacząco zmniejszyły się dochody gminy m.in. z tytułu podatku od nieruchomości. Z tego tytułu gmina osiągała w latach 2018-2019 wpływy w wysokości 8 – 9 mln zł. Podczas gdy na koniec I kwartału br. było to 1,5 mln zł. – Pojawiły się obawy, że wystąpią niższe wpływy z tytułu podatku od nieruchomości, spowodowane kłopotami finansowymi naszych mieszkańców oraz firm – informuje Zenon Gałka. Pojawiły się też znaczne, nieplanowane wcześniej wydatki: zakup maseczek, przyłbic, odkażanie obiektów publicznych, wsparcie szpitala powiatowego, dostosowanie budynków instytucji publicznych do nowych wytycznych.

W tej sytuacji Gmina Kaźmierz była zmuszona do szukania oszczędności na dużą skalę: zdecydowano o niewypłaceniu nagród dla pracowników Urzędu Gminy, Zakładu Usług Komunalnych, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zespołu Oświatowego, Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury oraz jednostek oświatowych, wstrzymanie stypendiów dla uczniów za wyniki w nauce, odwołanie imprez kulturalnych na terenie gminy (w tym Dni Kaźmierza – Święto Chleba i Sera) oraz redukcję zatrudnienia.

- Reklama -

– Obecnie posiadamy więcej informacji, zarówno o przebiegu epidemii, ale i o jej wpływie na finanse gminy. Jakkolwiek negatywne skutki finansowe są faktem, jednak dzięki oszczędnościom, jakie zostały wygenerowane przez niewypłacanie nagród pracownikom, postanowiłem uhonorować uczniów, którzy w roku szkolnym 2019/2020 osiągnęli najwyższe średnie ocen oraz mogą poszczycić się innymi dokonaniami – informuje wójt gminy Kaźmierz.

W związku z tym została powołana komisja do spraw przyznawania stypendium naukowego i Nagrody Wójta Gminy Kaźmierz ze środków Gminy Kaźmierz w składzie Włodzimierz Malinowski – przewodniczący, Monika Osińska-Skrzypczak i Zdzisława Śmieszek, która zweryfikuje wnioski dyrektorów złożone w terminie do 3 sierpnia br. i wyłoni grupę uczniów, którym zostaną przyznane stypendia naukowe.

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe