- Reklama -
-0.8 C
Szamotuły
piątek, 2 grudnia, 2022

Gdzie po pomoc w czasie długiego weekendu? Sprawdź rejon wyjazdowy swojego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

  • Rozpoczynający się długi weekend jest dobrą okazją do przypomnienia, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy.
  • Jeśli potrzebujemy wizyty domowej w ramach wieczorynki, musimy zadzwonić do tej, która obejmuje swoim rejonem nasz adres zamieszkania.
  • Pomoc w dni wolne i święta można również otrzymać w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu oraz w uzasadnionych przypadkach – w Izbach Przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. Możemy w nich otrzymać pomoc lekarza w tygodniu od godz. 18 do 8, a także całodobowo w dni wolne i święta. Do wieczorynek można zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy dotychczas zastosowane środki nie zadziałały. Lekarz punktu NiŚOZ może również wystawić receptę na leki stosowane w chorobach przewlekłych, jeśli nagle nam ich zabraknie.

W przypadku osobistej wizyty w wieczorynce możemy wybrać dowolny punkt. Jeśli jednak konieczne jest zamówienie wizyty domowej powinniśmy skontaktować się z tą wieczorynką, która obejmuje nas swoim zasięgiem. Zwykle pokrywa się on z obszarem powiatu. Wyjątkiem jest Poznań i powiaty: poznański, czarnkowsko-trzcianecki oraz pilski. Od 1 maja, w związku z przeprowadzką wieczorynki w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, zostały wprowadzone zmiany w rejonach wyjazdowych na terenie Poznania i okolic.

- Reklama -

W ostatnim czasie adres zmieniły wieczorynka oraz Izba Przyjęć SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, które od 1 maja mieszczą się przy ul. Wrzoska 1 w Poznaniu. Aktualne adresy punktów NiŚOZ, rejony wyjazdowe, listę Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Wielkopolsce można znaleźć w artykule:

Warto pamiętać, że Izby Przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów przywiezionych przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszających się samodzielnie. Nie należy ich traktować, jak poradni lekarza rodzinnego, wieczorynki czy przychodni specjalistycznej. SOR-y nie przyjmują pacjentów na pobyty planowe, nie wystawiają recept ani skierowań na badania. Trafiają na nie m.in. pacjenci, którzy doznają urazu, ulegną wypadkowi, z podejrzeniem zawału lub udaru.

Pacjenci mają również zapewnioną w Wielkopolsce doraźną pomoc stomatologiczną. Obecnie realizują ją dwie placówki. W Poznaniu przy ul. Czajczej 1A oraz w Racocie (pow. kościański) na Osiedlu 2000 10. Dokładne adresy również są dostępne w artykule, do którego kieruje link powyżej.

Istnieje też możliwość skorzystania z teleporady pielęgniarki, położnej lub lekarza pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Więcej o niej w artykule:

ŹródłoNFZ Poznań

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe