- Reklama -
25.4 C
Szamotuły
piątek, 19 lipca, 2024
Reklama

Firma Ciepłownik Ekoinwestycje przebuduje szamotulski Rynek

W piątek w Urzędzie Miasta i Gminy w Szamotułach wybrano wykonawcę rewitalizacji szamotulskiego Rynku.

Oferta firmy Ciepłownik Ekoinwestycje Sp. z.o.o Sp. k. okazała się najkorzystniejszą spośród pięciu złożonych w postępowaniu przetargowym na rewitalizację centrum Szamotuł. Firma wykona zadanie za niespełna 9 mln złotych, a zakładany budżet wynosił 10,5 mln zł. Spółka wcześniej przebudowała m.in. Targowisko Miejskie.

- Reklama -

Celem przebudowy jest m.in. usystematyzowanie ruchu w obrębie Rynku, wyznaczenie miejsc do odpoczynku i handlu. Przebudowana zostanie nawierzchnia dziedzińca i drogi dojazdowe. Przejścia dla pieszych zostaną skrócone. W obrębie centrum pojawią się elementy małej architektury: fontanny, donice, pomniki, ławki, wiaty i stojaki rowerowe. Zamontowany zostanie nowy monitoring. Wykonana będzie nowa sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej. Na Rynku pojawi się dwupasmowa jezdnia, ruch nadal będzie odbywał się jednokierunkowo, przewidziano również budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Według wstępnej koncepcji, na podstawie której powstanie ostateczny projekt, nawierzchnia dróg wykonana zostanie z istniejącej kostki, która zostanie odzyskana podczas prac rozbiórkowych. Linie parkingowe oraz chodniki zbudowane będą z nowej, ciemniejszej kostki. Nawierzchnia placów i lokalizacji przestrzeni handlowo-rekreacyjnej wykonana będzie z ciemnych płyt granitowych. Płyty granitowe w kolorze jasnoszarym posłużą do budowy ścieżek rowerowych. Wyburzone zostaną toalety miejskie – nowe przewidziano w okolicy Parku Sobieskiego.

Utworzone zostaną plac „miejsce pamięci” (po stronie wschodniej) oraz plac pary szamotulskiej (przy wejściu do Parku Sobieskiego). Przy wjeździe na Rynek od strony ul. Dworcowej zbudowana zostanie fontanna. Miejsca parkingowe wyznaczono tylko po dwóch stronach Rynku. Utworzony zostanie tzw. plac rekreacyjny, na którym będą mogły odbywać się m.in. koncerty.

Zadanie ma zostać ukończone do końca października 2022 roku.

Rewitalizacja Rynku jest częścią zadania pn. „Rewitalizacja centrum miasta wraz z przyległym otoczeniem do pełnienia nowych funkcji społecznych, gospodarczych, kulturalnych i rekreacyjnych poprzez modernizację Rynku i Parku Jana III Sobieskiego w Szamotułach”, na które gmina otrzymała dofinansowanie z WPRO w wysokości około 12,4 mln złotych. Koszt całej rewitalizacji to ponad 14,5 mln złotych. Obecnie trwają prace w kamienicy Rynek 16/17 oraz w Parku Sobieskiego, gdzie powstaje miasteczko rowerowe.

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe