- Reklama -
26 C
Szamotuły
niedziela, 26 maja, 2024
Reklama

Finał akcji „I ty możesz zapobiegać przemocy”

2 grudnia br. w Zespole Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. Piotra Skargi w Szamotułach odbyło się oficjalne podsumowanie akcji „I ty możesz zapobiegać przemocy!”.

Podstawowym celem akcji było uwrażliwienie społeczeństwa (a w szczególności młodzieży w wieku gimnazjalnym) iż nieprawdziwym jest stwierdzenie, że to, co się dzieje za ścianą, to nie jest „moja sprawa”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na fakt, iż bezczynność nie jest właściwą formą reakcji na przemoc.
Organizatorem akcji była Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach. W ramach działań pn. „I ty możesz zapobiegać przemocy w rodzinie”, w celu popularyzacji właściwych zachowań, ogłoszony został konkurs na wykonanie plakatu dotyczącego zapobiegania przemocy w rodzinie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Szamotuły.

- Reklama -

Do udziału w konkursie zgłosiło się 19 uczniów ze szkół z terenu miasta i gminy Szamotuły. Szkoły, które przyłączyły się do akcji, miały okazję do wzięcia udziału w spotkaniu z policjantem podczas którego omówiona została m. in. tematyka przemocy.

W trakcie finału głos zabrał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach asp. Łukasz Duszyński, który podziękował za zaangażowanie w działania. Następnie Pani Maria Przybylska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach – zwróciła uwagę na potrzebę organizacji akcji, które mają zwracać uwagę na problemy społeczeństwa.

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się, że przemoc w rodzinie, to nie jest zjawisko odległe. Na podstawie danych statystycznych policjanci przekonali młodzież, iż do przemocy dochodzi również na terenie powiatu szamotulskiego. Mundurowi zwrócili też uwagę na to, iż stereotypem jest powiedzenie, że do przemocy może dochodzić tylko w środowiskach patologicznych – wręcz przeciwnie, sprawcy przemocy często są dobrze sytuowanymi ludźmi, o których nikt nie powiedziałby, że mogą znęcać się nad rodziną. Stereotypem jest również twierdzenie, że ofiarami przemocy mogą być tylko kobiety.

Na zakończenie spotkania Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach asp. Łukasz Duszyński oraz Pani Maria Przybylska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach wręczyli nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym w konkursie na plakat pod hasłem „I ty możesz zapobiegać przemocy”. Organizatorzy akcji podziękowali również dyrektorom szkół, które zaangażowały się w powyższe profilaktyczne działania.

Ewelina Grabowska / KPP w Szamotułach

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe