- Reklama -
0.5 C
Szamotuły
czwartek, 2 lutego, 2023

Duszniki. Uczcili 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

22 stycznia 1863 roku Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest ogłaszający powstanie i powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy.

Aby uczcić te wydarzenia, w niedzielę na cmentarzu w Dusznikach odbyły się obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorami wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej. W obchodach wzięły udział delegacje Rady Gminy Duszniki, Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej w Sędzinku, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowych, Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dusznikach, Duszniccy Kibole, grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Dusznikach oraz mieszkańcy.

W programie uroczystości przygotowano wspomnienie zrywu powstańczego i Powstańca Styczniowego Franciszka Piątka oraz złożenie kwiatów na jego grobie.

- Reklama -

Franciszek Piątek urodził się w 1842 r. Turowie, które do 1973 r. należało do Gminy Duszniki. Uczestniczył w walkach powstańczych, a jego syn był również powstańcem – uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Franciszek Piątek osiadł w Dusznikach. Zamieszkał w budynku szkolnym, gdzie zmarł w 1928 r. – informuje UG Duszniki.

Historię Franciszka Piątka oraz powstania przybliżył zebranym Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej Jacek Lichocki. Młodzież wraz z druhami z OSP trzymali wartę z pochodniami nad mogiłą, delegacje złożyły kwiaty i znicze, a Duszniccy Kibole odpalili race.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe