- Reklama -
0.5 C
Szamotuły
czwartek, 2 lutego, 2023

Betlejemskie Światełko Pokoju już we Wronkach

W murach wronieckiego więzienia gościli ostatnio zuchy 11 Gromady Zuchowej „Niezwyciężone Małolaty” z Nowej Wsi. Mimo zimowej aury i panującego mrozu, przynieśli więziennikom Betlejemskie Światełko Pokoju.

Tradycyjnie, od kilku lat, w okresie przedświątecznym w jednostce pojawiają się przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, odwiedzając funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Przynoszą symboliczny, świąteczny Płomień betlejemski, którego tegorocznym hasłem jest „Światło dla Ciebie”.

Jak informuje Związek Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

- Reklama -

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce, a nasz kraj jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód, np. na Litwę, Ukrainę, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Polskie harcerki i harcerze uczestniczą w szczytnej akcji od wielu lat, docierając w kraju z Płomieniem do wielu urzędów, instytucji czy służb. Z rąk młodych mundurowych symboliczny bożonarodzeniowy ogień oraz moc życzeń świątecznych i noworocznych odebrał w imieniu wszystkich funkcjonariuszy Dyrektor jednostki mjr Mariusz Przybył.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe