- Reklama -
3.5 C
Szamotuły
poniedziałek, 24 stycznia, 2022

ASF nie odpuszcza. Kolejne miejscowości w obszarze zapowietrzonym

Polecamy

W naszym regionie wystąpiło kolejne ognisko ASF. Wirus został potwierdzony u świń z miejscowości Gnuszyn w powiecie międzychodzkim.

W związku z powyższym, na początku czerwca wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu międzychodzkiego i szamotulskiego.

Obecnie obszar zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w powiecie szamotulskim to:

  • w gminie Ostroróg, miejscowości: Bielejewo, Klemensowo;
  • w gminie Pniewy, miejscowości: Buszewko, Buszewo, Dęborzyce, Konin, Koninek, Lubocześnica, Nojewo, Nosalewo, Orliczko, Pniewy, Podpniewki, Psarki, Psarskie, Rudka, Zajączkowo;
  • w gminie Szamotuły, miejscowości: Gać, Koźle, Mielno;
  • w gminie Wronki, miejscowości: Dąbrowa, Głuchowo, Kłodzisko, Łucjanowo, Wróblewo.
- Reklama -

We wskazanych miejscowościach, zgodnie z informacją przekazaną przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, od dnia 21 czerwca 2021r. wyznaczeni urzędowi lekarze weterynarii przeprowadzą we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie kontrole stanu zdrowia tych zwierząt i dokonają pobrań krwi do badania w kierunku ASF.

Po uzyskaniu ujemnych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych możliwe będzie zniesienie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, a na ich ternie będą obowiązywały w dalszym ciągu rygory dla obszaru objętego ograniczeniami III.

Do czasu uchylenia rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 7 czerwca 2021r. obowiązuje min. zakaz:

  • wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach,
  • transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach,
  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych.

Natomiast w poniedziałek, 7 czerwca odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Szamotułach. Głównym tematem spotkania było zagrożenie afrykańskim pomorem świń w powiecie szamotulskim.

Na posiedzeniu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach omówił treść rozporządzenia wydanego przez wojewodę, a także przedstawił działania jakie zostały podjęte. Na wyznaczonych drogach powiatowych zostały zamontowane stosowne tablice informujące.

Obserwuj Nas:

12,700FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
364SubskrybującySubskrybuj

Nowe

- Reklama -