- Reklama -
7.6 C
Szamotuły
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Reklama

Od jutra znikają tradycyjne zwolnienia lekarskie

Od 1 grudnia br. e-zwolnienia stają się jedyną możliwą formą zwolnień lekarskich.

Do jutra, gdy lekarz wystawi zaświadczenie lekarskie e-ZLA, trafi ono automatycznie do ZUS i pracodawcy, pracownik nie musi już osobiście dostarczać zwolnień do miejsca pracy. Jeśli pacjent posiada profil na PUE ZUS, również otrzyma informację o wystawionym zwolnieniu.

- Reklama -

1 grudnia wszystkie oddziały ZUS zorganizują tak zwaną Białą Sobotę. Medycyna, pracodawcy oraz ubezpieczeni, będą mogli skorzystać z pomocy specjalistów ZUS w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.

Mniej obowiązków dla pacjentów

Gdy lekarz (lub asystent medyczny) wystawi e-ZLA pacjent nie musi  dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku  pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie musi  już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS.

Pacjent, któremu lekarz (lub asystent medyczny) wystawi e-ZLA nie jest związany  terminem  7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go  w związku z tym  ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Konieczne jest  natomiast przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3.

Gdy pracodawca nie ma profilu na PUE

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz (lub asystent medyczny) musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik  musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi (lub asystentowi medycznemu) system – wyświetli komunikat. Jest  to także oczywiste dla pracownika. Płatnicy nieposiadający profilu na PUE musieli  bowiem poinformować (w formie pisemnej) swoich ubezpieczonych do końca grudnia 2015 r. o obowiązku dostarczania im wydruków e-ZLA począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Nowych ubezpieczonych (np. pracowników) płatnik składek (np. pracodawca), nieposiadający profilu na PUE ZUS,  musi poinformować w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, o obowiązku dostarczania przez nich wydruku e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu.

Jeśli płatnik składek, który mimo braku obowiązku posiadania profilu na PUE ZUS, założy taki profil, powinien w terminie 7 dni od dnia jego utworzenia poinformować ubezpieczonego (w formie pisemnej) o ustaniu ciążącego na nim obowiązku dostarczania mu wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu.

Wydruk e-ZLA

Wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu:

  • gdy z informacji udostępnionych na profilu lekarza na PUE ZUS wynika, że płatnik składek (np. pracodawca) nie posiada profilu na PUE ZUS,
  • na żądanie ubezpieczonego nawet, jeżeli płatnik składek ma profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.

Płatnik składek, który nie ma profilu na PUE ZUS otrzymuje wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA bezpośrednio od ubezpieczonego (także wtedy, gdy nie jest płatnikiem zasiłku). Nie dotyczy to osób:

  • prowadzących działalność pozarolniczą oraz osób z nimi współpracujących,
  • duchownych,
  • których niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  • podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego niemającego siedziby w Polsce,

które dokumenty do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku składają w ZUS.

Więcej informacji: www.zus.pl/ezla

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe