- Reklama -
5 C
Szamotuły
czwartek, 28 listopada, 2024
Reklama

Wybieranie nagrobka – na co zwrócić uwagę?

Pomniki na cmentarzach mają za zadanie upamiętniać daną osobę. Pozwalają zachować o niej pamięć na długie lata i tworzą miejsce sprzyjające wspominaniu. Dlatego tak ważne jest, aby nagrobki były trwałe i odporne na działanie temperatur, opadów i innych czynników atmosferycznych. Niemniej ważny jest wygląd i kolor danego pomnika – ma on w końcu upamiętniać bliską osobę. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas wybierania nagrobka?

Rodzaje nagrobków

- Reklama -

Pomniki nagrobkowe mogą mieć różne kształty. Na polskich cmentarzach najczęściej spotyka się nagrobki pojedyncze oraz podwójne. Rzadziej zauważyć można wielkie grobowce – zazwyczaj przeznaczone są one dla całej rodziny lub rodu. Popularne stają się również kunsztowne rzeźby, które mają za zadanie nadać całości wyjątkowego i podniosłego charakteru. Rzadziej nad Wisłą można spotkać nagrobki płaskie, ponieważ nie ma na nich miejsca na postawienie znicza czy kwiatów. Są one jednak tańsze niż tradycyjne prostokątne nagrobki z pionowo ustawionymi, zdobionymi płytami. Jednak wybierając pomnik warto kierować się własnymi odczuciami, w końcu ma on nie tylko przypominać zmarłą osobę, ale również być miejscem, w którym oddaje się jej hołd np. poprzez złożenie kwiatów czy zapalenie znicza.

Materiały do nagrobków

Najbardziej popularnym kamieniem stosowanym do produkcji pomników i płyt nagrobkowych jest granit. Cieszy się on taką popularnością za sprawą swoich licznych zalet – jest wytrzymały, odporny na działanie temperatur, nie ulega uszkodzeniom i jest w dodatku estetyczny. Granit występuje w różnych wzorach i bogatej kolorystyce, dlatego każdy pomnik z tego kamienia jest inny. Drugim surowcem, który cieszy się zainteresowaniem, jest marmur, ale to zdecydowanie droższy kamień, a do tego mniej wytrzymały. Najmniej popularny jest piaskowiec – jego pielęgnacja bywa kłopotliwa i zajmuje wiele czasu.

Wielkość nagrobka

Wielkość nagrobka zazwyczaj musi być dopasowana do konkretnego cmentarza. Duże, miejskie nekropolie mogą pozwolić sobie na różne wielkości, ponieważ posiadają wystarczająco dużo terenów. Mniejsze, wiejskie cmentarze będą skupiać się na mniejszych, najczęściej pojedynczych pomnikach, aby zaoszczędzić przestrzeń. Czasem cmentarze udostępniają również pojemne katakumby, w których mieszczą się całe grobowce, jednak jest to rozwiązanie występujące bardzo rzadko.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe