Szamotulska drogówka „złapała” kolejnych kierowców, którzy znacznie przekroczyli prędkość na terenie zabudowanym.
We wtorek i w środę policjanci z szamotulskiej drogówki podczas kontroli statycznych na terenie gminy Duszniki ujawnili dwoje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy ze znaczną prędkością poruszali się po terenie zabudowanym.
Pierwszy z nich, to 20-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego, który we wtorek kierował volkswagenem polo i został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Wierzeja. W miejscu, w którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h jechał z prędkością 103 km/h. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł. Dodatkowo policjanci nałożyli na niego 13 punktów karnych.
Kolejna nieodpowiedzialna kierująca została zatrzymana do kontroli drogowej w środę na ul. Podrzewskiej w Dusznikach. 47-letnia mieszkanka Lubosinka, która kierowała fordem fiestą, przekroczyła dozwoloną na terenie zabudowanym prędkość aż o 70 km/h. Kobieta musi zapłacić 2000 zł grzywny i „zyskała” 14 punktów karnych.
Dodatkowo zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy na najbliższe trzy miesiące stracili prawo jazdy.
Policjanci przypominają, że już od 9 lat obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania prawa jazdy nadające Policji uprawnienie zatrzymania prawa jazdy w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Uprawnienie to pozwala policjantom po ujawnieniu takiego czynu zatrzymać prawo jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej. Dalej właściwy starosta, w drodze decyzji administracyjnej formalnie zatrzymuje ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące.
Jeżeli osoba, której zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące, pomimo wydanej decyzji administracyjnej, dalej kieruje pojazdem i zostanie zatrzymana jako kierujący, wówczas okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do 6 miesięcy.
Jeżeli osoba kieruje pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowanie pojazdem, po tej decyzji staje się przestępstwem z art. 180 a KK.