Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się czerpaniem zysków z prostytucji. Podczas realizacji przeprowadzonej na terenie trzech województw funkcjonariusze zatrzymali łącznie 8 osób. Po usłyszeniu zarzutów dwie podejrzane w tej sprawie kobiety trafiły do aresztu na 3 miesiące.
W marcu br. policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu uzyskali informację o tym, że w Szamotułach funkcjonuje centrala telefoniczna zajmującą się organizacją procederu prostytucji na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.
Policjanci operacyjni ustalili, że zatrudniona w tym celu kobieta telefonicznie kieruje klientów pod wskazane adresy, gdzie są świadczone usługi seksualne. Wykorzystuje do tego 40 różnych numerów telefonów, które zamieszczane są w ogłoszeniach na portalach internetowych.
Organizatorką nielegalnego seksbiznesu okazała się 40–letnia mieszkanka Głogowa. Kobieta, korzystając z pomocy swojej 20–letniej córki, zajmowała się internetową rekrutacją kobiet, które docelowo dla niej pracowały, a także wyszukiwaniem mieszkań, w których zatrudnione kobiety spotykały się ze swoimi klientami. Według ustaleń kryminalnych proceder trwał od 2019 roku. W tym czasie 40-latka pobierała swój udział w zyskach od kilkudziesięciu kobiet.
Po ustaleniu wszystkich osób zaangażowanych w przestępczy proceder policjanci z Wydziału Kryminalnego zaplanowali realizację sprawy na 12 października br. Tego dnia wkroczyli do 9 mieszkań na terenie trzech województw i zatrzymali łącznie 8 osób. Zatrzymani to 4 kobiety i 4 mężczyzn w wieku od 21 do 49 lat. Podczas przeszukań wytypowanych mieszkań policjanci zabezpieczyli 11 tysięcy złotych w gotówce.
Trzy zatrzymane w tej sprawie kobiety usłyszały zarzuty czerpania korzyści z cudzej prostytucji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora sąd zadecydował o aresztowaniu 40-letniej mieszkanki Głogowa, której śledczy zarzucają kierowanie tą grupą. Do aresztu trafiła także 49-letnia telefonista. Kobietom grozi do 5 lat więzienia.
Pozostali zatrzymani odpowiedzą za ułatwianie prostytucji i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Aktualizacja – poniżej informacja Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące działającej na terenie województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania przez inne osoby prostytucji (art. 258 § 1 k.k. i art. 204 § 1 i 2 k.k. w związku z art. 65 § 1 k.k.).
Według ustaleń śledztwa, wskazaną grupę przestępczą założyła w lipcu 2019 roku czterdziestoletnia mieszkanka Głogowa – Anna S. Kobieta ta zarządzała mieszkaniowymi agencjami towarzyskimi zlokalizowanymi na terenie Głogowa i Wałbrzycha. Ponadto sieć „domówek” tworzyły także wynajmowane przez nią cyklicznie lokale, umiejscowione m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Koninie, Nowym Tomyślu, Kaliszu i Gorzowie Wielkopolskim.
W wskazanych lokalach prostytuowały się kobiety, werbowane przez Annę S. za pośrednictwem erotycznych portali internetowych. Poza organizacją lokali i czerpaniem zysku z zarobionych na nierządzie pieniędzy, wymieniona zajmowała się także reklamowaniem prostytuujących się kobiet. Organizowała w tym celu sesje fotograficzne i tworzyła anonse erotyczne na stronach internetowych.
Kierowaną przez Annę S. grupę przestępczą tworzyła telefonistka Katarzyna C. oraz Oliwia A. Pierwsza z kobiet obsługiwała wskazane na portalach erotycznych telefony i kierowała dzwoniących klientów do konkretnego lokalu. Rolą Oliwii A. było natomiast m.in. pośredniczenie w rozliczeniach pieniężnych pomiędzy prostytuującymi się kobietami a Anną S.
Na wniosek prokuratora – kierująca grupą i telefonistka – zostały tymczasowo aresztowane przez sąd na okres trzech miesięcy.
W sprawie tej zarzuty usłyszało jeszcze 6 osób – pięciu mężczyzn i jedna kobieta. Wymienieni są podejrzani o uczynienie sobie stałego źródła dochodu z ułatwiania prostytucji oraz czerpania z tego korzyści majątkowych (at. 204 § 1 i 2 k.k. w związku z art. 65 § 1 k.k.).
Wobec wskazanych wyżej podejrzanych oraz Oliwii A. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju. Na poczet przepadku korzyści uzyskanych z przestępstwa zabezpieczono kwotę prawie 30 tysięcy złotych.
Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ułatwianie prostytucji i czerpanie z niej korzyści majątkowych grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kodeks karny przewiduje karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.