Nadleśnictwa działające na terenie powiatu szamotulskiego zapowiadają przeprowadzenie zabiegów, które mają na celu ograniczenie liczebności owadów doskonałych chrabąszcza majowego.
Mimo stosowanych przez Nadleśnictwo Pniewy metod alternatywnych z zakresu ochrony lasu, zgodnych ze standardami zrównoważonej gospodarki leśnej, chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) znacząco przyczynia się do osłabienia i zamierania, zwłaszcza młodych drzewostanów liściastych. Najgroźniejszym stadium rozwojowym tego owada jest larwa, inaczej pędrak, który przez trzy lata żeruje w glebie, ogryzając korzenie młodych drzew. Powoduje to ich usychanie a w efekcie śmierć. Stosując oprysk na postać doskonałą – chrabąszcza, ograniczymy ilość złożonych doglebowo jaj, z których wylęgną się pędraki – informuje nadleśnictwo Pniewy.
Nadleśnictwo zapowiada, że zabieg zostanie przeprowadzony w sposób skoordynowany, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii na wcześniej ustalonych koordynatach środowiskowych w oparciu o GPS. Okres karencji dla zbiorów płodów runa leśnego wynosi 14 dni od ostatniego zastosowania środka. Oprysk będzie prowadzony z samolotu i z lądu.
W wyznaczonych obszarach obowiązywał będzie czasowy zakaz wstępu do lasów, co zostanie oznaczone tabliczkami informacyjnymi.
W dniach 6.05 – 31.05 opryski zostaną przeprowadzone na terenie gmin: Szamotuły, Kaźmierz, Pniewy i Duszniki. Podobne zabiegi od 10 maja prowadzone będą na terenie lasów w miejscowościach: Kuślin, Michorzewko, Dąbrowa, Dąbrowa Nowa, Porażyn, Jastrzębniki, Turkowo, Zakrzewko, Sędziny, Sędzinko, Niegolewo, Wiktorowo, Zalesie, Sędziny Huby. Zakaz wstępu na tereny leśne będzie obowiązywał do 14 czerwca.