- Reklama -
10.1 C
Szamotuły
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Reklama

Panele słoneczne w Polsce – obalamy mity

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. Pomimo tego, wiele osób w naszym kraju uważa, że Polska nie jest dobrym miejscem dla wydajnego funkcjonowania paneli słonecznych. Wskazują oni na stosunkowo małą ilość słonecznych dni w roku, zbyt wysoki koszt instalacji, czy też uważają, że zimą panele fotowoltaiczne nie wygenerują odpowiedniej ilości energii elektrycznej. W poniższym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej tym argumentom. Zapraszamy do lektury!

Mit #1 – w Polsce nie ma wystarczająco słonecznych dni

Częstym argumentem przeciwko fotowoltaice w Polsce jest to, że okres letni jest stosunkowo krótki, a miesiące wiosenne i jesienne są często deszczowe lub zachmurzone. Przy odpowiednim zamontowaniu paneli słonecznych możemy jednak uzyskać bardzo dobre wyniki! Wszystko zależy od tego, w jaką stronę skierujemy naszą instalację oraz pod jakim kątem ją zamontujemy. Najlepszym wyborem będzie więc strona południowa i nachylenie paneli od 25 do 40 stopni (im dalej na Północ, tym ostrzejsze nachylenie). Pamiętajmy, że położenie paneli słonecznych nie jest podyktowane wyłącznie kształtem naszego dachu! Za pomocą odpowiednich konstrukcji wsporczych uzyskamy najlepszy możliwy efekt.

Mit #2 – panele słoneczne są zbyt drogie

Wiele osób, które nie chcą inwestować w fotowoltaikę uważa, że koszt instalacji jest zbyt wysoki i jest on nieopłacalny. Takie myślenie spowodowane jest prawdopodobnie tym, że jest ono nastawione na szybki zwrot. Fotowoltaika jest jednak przedsięwzięciem długoterminowym – na zwrot kosztów czeka się w tej chwili około 8 lat. Fakt – instalacja fotowoltaiczna nie należy do tanich, jednak powstają coraz to nowe projekty, które zmniejszają jej koszty. Możemy tutaj wymienić między innymi program “Mój Prąd”, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie do 5000 złotych! Jeżeli interesują się Państwo instalacją fotowoltaiczną, zapraszamy do zapoznania się z ofertą profesjonalistów w tej dziedzinie – panele słoneczne SunErgo. Pamiętajmy również, że w momencie gdy zaoszczędzone pieniądze na rachunkach spowodują, że instalacja nam się zwróci, nie przestajemy oszczędzać! Z roku na rok, suma pieniędzy, które oszczędzamy na prądzie wciąż rośnie. Dodatkową możliwością są również aukcje OZE, dzięki którym możemy sprzedawać wygenerowaną przez nas energię elektryczną.

- Reklama -

Mit #3 – zimą w Polsce fotowoltaika nie generuje dużo energii elektrycznej

Ten argument łączy się zazwyczaj z mitem numer jeden. Jest on spowodowany prawdopodobnie tym, że duża ilość osób nie wie do końca, w jaki sposób panele słoneczne generują energię elektryczną. Nie wchodząc w szczegóły zjawiska fotowoltaicznego można stwierdzić, że panele słoneczne są najbardziej wydajne w niskich temperaturach. Oznacza to, że w słoneczny dzień zimą, nasza instalacja wygeneruje więcej prądu, niż w upalny dzień latem. Pamiętajmy również, że współczesne panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną również w umiarkowanie pochmurne dni. Dodatkowo, w Polsce funkcjonuje tzw. system opustów, dzięki któremu możemy oddawać nadwyżki wygenerowanego prądu do sieci i pobierać go wtedy, gdy instalacja nie wytwarza odpowiedniej ilości energii. W ten sposób nie musimy bać się, że zimą zabraknie nam prądu.

Mit #4 konserwacja instalacji fotowoltaicznej jest droga

Biorąc pod uwagę fakt, że panele fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów, ich konserwacja nie wymaga częstych napraw i konserwacji. Osoby, które wskazują na to, że jest ona droga, prawdopodobnie myślą o tym, że panele mogą zostać uszkodzone podczas ich czyszczenia. Właśnie dlatego zaleca się powierzenie tej czynności profesjonalistom. Posiadają oni odpowiedni sprzęt i doświadczenie, dzięki czemu panele fotowoltaiczne będą czyste i odpowiednio wydajne przez cały rok. Pamiętajmy również, że kupując nowe komponenty, zyskujemy kilkuletnią gwarancję na ich działanie. Moduły fotowoltaiczne posiadają zazwyczaj 10-letnią gwarancję na uszkodzenia mechaniczne i 25-letnią na uzysk energetyczny. Interesują się Państwo fotowoltaiką dla domu? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą specjalistów tej dziedzinie – https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/ – firma SuErgo wykonuje projekty, montaż i serwis instalacji fotowoltaicznych.

Mit #5 panele fotowoltaiczne z roku na rok tracą wydajność

Jest to oczywiście kolejny błędny argument przeciwko fotowoltaice. To prawda – panele fotowoltaiczne tracą na wydajności, jednak są to dziesiąte części procenta w ciągu całego roku! Według producentów paneli, ich efektywność nie spadnie poniżej 83% w ciągu 25 lat. Istnieje również wiele przykładów takich paneli, które działają bez zarzutu przez ponad 30 lat! Aby stale monitorować wydajność naszej instalacji, zaleca się zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu będziemy mogli szybko zauważyć jakiekolwiek spadki energii (np. ze względu na zacienienie).

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe