1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się automatycznie właścicielami tych gruntów.
Sporo zainteresowanych osób zadaje sobie pytanie, z jakimi kosztami będzie wiązało się przekształcenie? Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę, regulującą wysokość ulg dla nabywców. Ile wyniesie opłata przekształceniowa? Urząd Miasta i Gminy informuje, że jej obliczenie nie jest trudne i podaje przykład: „Jeżeli opłata roczna za użytkowanie wieczyste wynosi 200 zł i pomnożymy ją przez 20 lat to wartość przekształceniowa wyniesie 4000 złotych. Jeżeli zdecydujemy się zapłacić w 2019 roku to będzie to raptem 400 zł (ulga 90%). I właścicielem nieruchomości stajemy się natychmiast!”
Wysokość ulgi:
- 90% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w 2019 roku;
- 80% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w 2020 roku;
- 70% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w 2021 roku;
- 60% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w 2022 roku;
- 50% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w 2023 roku;
- 40% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu czyli w 2024.
Opłata przekształceniowa może być wnoszona w różnej formie nawet przez 20 lat, ale jednorazowa wpłata i wiążące się z nią ulgi przekonają zapewne oszczędnych szamotulan.
Do przekształcenia dochodzi automatycznie, z mocy prawa, a zainteresowani właściciele domów lub mieszkań nie muszą składać żadnych wniosków. O przekształceniu gruntu zostaną powiadomieni listownie. W przypadku konieczności posiadania (z różnych względów) przez właściciela stosownego zaświadczenia, zostanie ono wydane. Niestety, za to trzeba będzie zapłacić 50 złotych. Szczegóły na stronie BIP: https://bip.szamotuly.pl/Article/get/id,32855.html. Dodatkowe informacje uzyskać można w Wydziale Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, ul. Dworcowa 24, budynek D, pokój nr 8 na piętrze.
Red./UMIG