- Reklama -
Reklamaspot_img
9 C
Szamotuły
środa, 24 kwietnia, 2024
Reklama

150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

5 grudnia w czytelni Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane w związku z przyszłorocznymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Dyrektor Zygmunt Sługocki, otwierając wystawę, podkreślił, że 5 grudnia nie jest datą przypadkową. Dokładnie 150 lat temu na świat przyszedł Józef Piłsudski.


Następnie głos zabrał Wojciech Lorek z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat „Piłsudski a Wielkopolska”. Uczniowie klasy pierwszej LO zadeklamowali fragmenty wspomnień Marszałka i jego żony. Ciekawym elementem otwarcia wystawy było odtworzenie nagrania z oryginalnym głosem Józefa Piłsudskiego, który w bardzo humorystyczny sposób zwrócił się do potomnych.

- Reklama -

Na wystawie zgromadzono wiele zdjęć, publikacji książkowych i innych eksponatów z epoki, pochodzących między innymi z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Biblioteki Miasta i Gminy Szamotuły, szamotulskiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej
w Poznaniu, a także zbiorów prywatnych nauczycieli i mieszkańców Szamotuł. Wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszyły się szabla i patent oficerski z podpisem marszałka oraz plansze przedstawiające karykatury z okresu międzywojennego, które szkoła otrzymała dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Historii Kielc.

Zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz i Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego Maria Przybylska, byli pod dużym wrażeniem sposobu przedstawienia informacji na temat Marszałka. Stwierdzili, że uczniowie wraz z opiekunami świetnie scharakteryzowali nietuzinkową postać Józefa Piłsudskiego.

[Best_Wordpress_Gallery id=”388″ gal_title=”150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego”]

Piotr Gotowy – nauczyciel historii
w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach

Obserwuj Nas:

18,900FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe