Zmiany w szamotulskich kościołach. Co z I Komunią Świętą?

0

Wczoraj rząd poinformował o wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa. Obostrzenia związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i dotyczą również uroczystości religijnych.

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Do zmian odniosły się już szamotulskie kościoły.

Parafia pw. Świętego Krzyża

Od dnia 25 marca w kościele podczas każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób. Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być jedynie osoby zamawiające intencję mszalną. Parafia przypomina, że wszystkie msze święte oraz nabożeństwa są transmitowane przez nasze parafialne radio internetowe: http://parafiaswkrzyz.pl/radio/.

Podobne zasady wprowadza Parafia MB Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa: W Kościele może być jednorazowo nie więcej niż 5 osób, a zatem na liturgię Mszy św. przychodzą tylko i wyłącznie osoby związane z intencją.

Proboszcz Mariusz Marciniak poinformował też o innych zmianach:

 1. Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 14.00, 15.00 , 15.45. Wszystkie Msze św. niedzielne będą transmitowane przez Internet. Zachęcam do korzystania z Mszy świętej w telewizji, radio oraz przez Internet. Transmisje przez Internet: codziennie różaniec godz. 20.30, Msze św. w niedzielę, Nowenna ze Mszą św. wtorek godz. 9.00 i 18.30.
 2. W związku z ograniczeniami stanu epidemii nieobecność na Mszy świętej nie jest grzechem. Dyspensa trwa do odwołania epidemii.
 3. Msze św. w dni powszednie wg. stałego porządku.
 4. Kościół jest otwarty zawsze od godz. 6.30 do godz. 19.00. W niedziele Wielkiego Postu otwarty do godz. 16.30. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.30 do 18.30. Zachęcamy do prywatnej modlitwy w kościele przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.
 5. Spowiedź święta pół godziny przed poranną Mszą św. Popołudniu spowiedź od godz. 17.30. W piątek cały dzień od 8.30 do 18.30. Można umówić się z kapłanem na indywidualną spowiedź; Tel. 612 920 282, adres[email protected]

Proszę korzystać z możliwości pojednania się z Bogiem , nie będzie spowiedzi z udziałem kapłanów z dekanatu.

 1. Odwołane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali
 2. Do chorych z posługą duszpasterską udajemy się tylko na wyraźną prośbę, zawieszone są stałe listy chorych. Odwiedziny chorych przed świętami przewidziane są 04 kwietnia br.
 3. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Co do terminu I Komunii św odwołujemy się do Dekretu Księdza Arcybiskupa, zobacz – archpoznan.pl .
 4. Zawieszone zostają spotkania wszystkich grup duszpasterskich
 5. Odwołane są rekolekcje szkolne.
 6. Nie będzie katechezy dla rodziców i chrzestnych.
 7. Zawieszone są też spotkania z kandydatami do bierzmowania.

Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej

Informacje na temat Pierwszej Komunii Świętej podała wczoraj Archidiecezja Poznańska, według której możliwe są dwa warianty:

 • Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
 • Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Ponadto:

 • Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
 • Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
 • Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
Zobacz więcej: