Zebry opanowały powiat szamotulski

0

W miejscowościach Nowa Wieś, Wronki, Kaźmierz i Biezdrowo w powiecie szamotulskim, w okolicach szkół powstały przejścia dla pieszych, które zwiększą bezpieczeństwo uczniów. O zasadach przechodzenia na drugą stronę przypomina rysunek wesołej zebry, widoczny zarówno dla pieszych, jak i kierowców. To kolejne inwestycje infrastrukturalne w ramach społecznej kampanii Autostrada do Szkoły, prowadzonej przez Autostradę Wielkopolską.

Na chodnikach przed szkołami pojawiły się ślady kopyt bohatera programu – Zebry Zbyszka wytyczające prawidłową drogę do pasów. Przy samym przejściu pojawiły się wskazówki „spójrz w lewo”, „spójrz w prawo”, „przechodź żwawo”, a na jezdni Zbyszek przypomina kierowcom, by zwolnić, zbliżając się do przejścia. Inicjatorem akcji jest Autostrada Wielkopolska, natomiast przejścia powstają dzięki współpracy z firmą Strabag.

Według „Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca” wydanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, można wyróżnić 6 szczególnie niebezpiecznych zachowań pieszych. Są to:

  • przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych w sąsiedztwie wyznaczonego przejścia (do 100 m)
  • wtargnięcie na jezdnię
  • przekraczanie jezdni na czerwonym świetle
  • rozmowa przez telefon
  • pisanie wiadomości tekstowych
  • słuchanie muzyki (słuchawki w uszach)

Błędy te popełniają zarówno dorośli, jak i dzieci. Dlatego tak ważna jest konsekwentna edukacja najmłodszych oraz dawanie właściwego przykładu przez starszych. Wesoła zebra na chodniku ma w tym pomóc.

Za sprawą Autostrady do Szkoły, bezpieczne i kreatywne przejścia powstały już w Dąbrowie, Dopiewie, Trzcielu, Sędzinku oraz w Szewcach i Dąbrowie.

Jednak pasy z Zebrą Zbyszkiem to tylko jeden z elementów programu Autostrada do Szkoły. Podczas szkolnych lekcji, za pomocą gogli virtual reality oraz specjalnego programu napisanego na potrzeby Autostrady do Szkoły, uczniowie przenoszą się do wirtualnego miasta, gdzie rozwiązują zadania z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Przez aplikację prowadzi ich znajomy głos Jarosława Boberka, ambasadora programu. Podczas lekcji wykorzystywany jest także interaktywny stół iTable, dzięki któremu dzieci poznają i utrwalają znaki drogowe.

Program skierowany jest do szkół z województw wielkopolskiego i lubuskiego, które mogą zgłosić się do tego darmowego programu, wypełniając formularz na stronie: https://autostradadoszkoly.pl/

Zobacz więcej: