13.5 C
Szamotuły
piątek, 25 września, 2020

Zebry opanowały powiat szamotulski

Polecamy

Gm. Szamotuły: alarm bombowy w szkole

W czwartek służby ratunkowe otrzymały informację o podłożeniu ładunku wybuchowego m.in. w szkołach na terenie gminy Szamotuły.

Szamotuły. Zamknięto przychodnię dziecięcą. Lekarz i pielęgniarki zakażone koronawirusem

Przychodnia dziecięcą zlokalizowany przy ulicy Kopernika w Szamotułach została tymczasowo zamknięta. Powodem jest zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 wśród...

Koronawirus u nauczycielki Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Szkoła funkcjonuje normalnie

Wczoraj wieczorem informowaliśmy o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem w jednej ze szkół ponadpodstawowych w Szamotułach.

W miejscowościach Nowa Wieś, Wronki, Kaźmierz i Biezdrowo w powiecie szamotulskim, w okolicach szkół powstały przejścia dla pieszych, które zwiększą bezpieczeństwo uczniów. O zasadach przechodzenia na drugą stronę przypomina rysunek wesołej zebry, widoczny zarówno dla pieszych, jak i kierowców. To kolejne inwestycje infrastrukturalne w ramach społecznej kampanii Autostrada do Szkoły, prowadzonej przez Autostradę Wielkopolską.

Na chodnikach przed szkołami pojawiły się ślady kopyt bohatera programu – Zebry Zbyszka wytyczające prawidłową drogę do pasów. Przy samym przejściu pojawiły się wskazówki „spójrz w lewo”, „spójrz w prawo”, „przechodź żwawo”, a na jezdni Zbyszek przypomina kierowcom, by zwolnić, zbliżając się do przejścia. Inicjatorem akcji jest Autostrada Wielkopolska, natomiast przejścia powstają dzięki współpracy z firmą Strabag.

Według „Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca” wydanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, można wyróżnić 6 szczególnie niebezpiecznych zachowań pieszych. Są to:

  • przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych w sąsiedztwie wyznaczonego przejścia (do 100 m)
  • wtargnięcie na jezdnię
  • przekraczanie jezdni na czerwonym świetle
  • rozmowa przez telefon
  • pisanie wiadomości tekstowych
  • słuchanie muzyki (słuchawki w uszach)
- Reklama -

Błędy te popełniają zarówno dorośli, jak i dzieci. Dlatego tak ważna jest konsekwentna edukacja najmłodszych oraz dawanie właściwego przykładu przez starszych. Wesoła zebra na chodniku ma w tym pomóc.

Za sprawą Autostrady do Szkoły, bezpieczne i kreatywne przejścia powstały już w Dąbrowie, Dopiewie, Trzcielu, Sędzinku oraz w Szewcach i Dąbrowie.

Jednak pasy z Zebrą Zbyszkiem to tylko jeden z elementów programu Autostrada do Szkoły. Podczas szkolnych lekcji, za pomocą gogli virtual reality oraz specjalnego programu napisanego na potrzeby Autostrady do Szkoły, uczniowie przenoszą się do wirtualnego miasta, gdzie rozwiązują zadania z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Przez aplikację prowadzi ich znajomy głos Jarosława Boberka, ambasadora programu. Podczas lekcji wykorzystywany jest także interaktywny stół iTable, dzięki któremu dzieci poznają i utrwalają znaki drogowe.

Program skierowany jest do szkół z województw wielkopolskiego i lubuskiego, które mogą zgłosić się do tego darmowego programu, wypełniając formularz na stronie: https://autostradadoszkoly.pl/

Obserwuj Nas:

10,140FaniLubię
651ObserwującyObserwuj
254SubskrybującySubskrybuj

Nowe

Gm. Szamotuły: alarm bombowy w szkole

W czwartek służby ratunkowe otrzymały informację o podłożeniu ładunku wybuchowego m.in. w szkołach na terenie gminy Szamotuły.

Harleyem wjechał w tył iveco. W akcji śmigłowiec LPR

Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, to ważna kwestia. O konsekwencjach braku tego odstępu mógł się przekonać kierujący motocyklem na drodze...

Fotowoltaika – czy inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna?

Wytworzenie taniej energii elektrycznej za pomocą energii słonecznej stale zyskuje w Polsce popularność. Fotowoltaika to inwestycja, która zawsze będzie opłacać się...

Szamotuły. Zamknięto przychodnię dziecięcą. Lekarz i pielęgniarki zakażone koronawirusem

Przychodnia dziecięcą zlokalizowany przy ulicy Kopernika w Szamotułach została tymczasowo zamknięta. Powodem jest zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 wśród personelu.Zakażenie...

Powiat. Narada w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19

W poniedziałek, 21 września br. , w związku z sytuacją epidemiologiczną w powiecie i ograniczeniem działalności przez szpital w Szamotułach, Starosta Szamotulski...

Więcej artykułów

- Reklama-