- Reklama -
2.8 C
Szamotuły
poniedziałek, 26 lutego, 2024

Z powodu pandemii w wielu parafiach będą po dwie Pasterki

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. m.in. 25 grudnia. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy msze św. nazywane „Pasterkami”.

Na uroczystość Narodzenia Pańskiego Mszał Rzymski przewiduje cztery formularze mszalne: „Wieczorna Msza wigilijna”, „Msza w nocy”, „Msza o świcie” oraz „Msza w dzień”. Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską – tak więc nasza „Pasterka” to „msza anielska”. W związku z tym, eucharystia sprawowane o różnych porach różni się modlitwami oraz czytaniami.

- Reklama -

Dotychczas aktualny był przywilej – obecny już w IV w. – zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie (25 grudnia) trzy msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko mszę w nocy i mszę w dzień – w południe.

W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. „Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach” – czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu tego gremium.

W związku z tym w niektórych parafiach poza mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane eucharystie tzw. „Pasterki” także wcześniej – np. szamotulska bazylika zaprasza na Pasterki o 21:00 i 24:00. Ta drugą będzie transmitowana na Facebooku. W parafii pw. Świętego Krzyża odbędą się aż 3 Pasterki: o 20:00, 22:00 i 24:00. Kościół w Pamiątkowie zaprasza wiernych na Pasterki o 20:00 i 22:00. W Otorowie Pasterki odbędą się w godzinach 22:00 i 24:00.

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia, w tym m.in. limity wiernych w świątyniach, biskupi w poszczególnych diecezjach wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają jednocześnie do uczestnictwa w liturgii online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystie można również obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.(PAP)

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe