- Reklama -
2.8 C
Szamotuły
poniedziałek, 26 lutego, 2024

WOŚP. Na koncie już ponad 127 milionów. Jak poszła zbiórka w powiecie szamotulskim?

Za nami wyjątkowy, 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względu na pandemię koronawirusa nie odbyły się większe imprezy plenerowe. Jednak w większych miastach zawiązały się sztaby, którym często udało się pobić ubiegłoroczne rekordy.

W tym roku hasło zbiórki to „Finał z głową”, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Według ostatniego komunikatu WOŚP, udało się już zebrać 127 495 626 zł. -Jeżeli coś dzisiaj zwyciężyło, to niekoniecznie kwota. Na pewno zwyciężyła przeogromna Polska, ta z najpiękniejszych czasów i solidarność nasza, którą zawsze, ale to zawsze mamy w sobie, kiedy chcemy poszukać w sobie przyjaźni miłości, braterstwa. Zobaczcie, jak to naprawdę prosto uzyskać. Wystarczy tylko tak naprawdę wyciągnąć rękę, pokazać przyjazny gest, powiedzieć dobre słowo i już wszyscy potrafimy się garnąć do robienia rzeczy niezwykłych. To nie foch rządzi, czego dowodem jest ta piękna, orkiestrowa niedziela. Odważnie idźmy w stronę dobrych chwil, tych, którzy budują, a nie burzą, tych, które łączą, a nie dzielą. To takie pokrzepiające, że znowu pokazaliśmy siebie pięknych, szlachetnych, budujących wartości, które powinny być w naszym życiu najważniejszymi. A tymi wartościami dla nas jest przyjaźń, miłość, muzyka, co wydawałoby się mega banalne, ale zobaczcie. Tyle burz przetrwaliśmy, tyle najróżniejszych sztormów, tyle wichur, które momentami nacierały na nas z wielu stron – mówił wczoraj Jurek Owsiak.

- Reklama -

Szamotulski sztab WOŚP wywiesił białą flagę

Niestety, w tym roku nie zawiązał się sztab w Szamotułach. Decyzję o nie organizowaniu 29. Finału w stolicy powiatu podjęto jeszcze przed ogłoszeniem jego ostatecznego terminu, w listopadzie 2020 roku. -Temat jest bolesny, ale czas się przyzwyczaić do niełatwych spraw i trudnych decyzji. Przy obecnej sytuacji epidemiologicznej, przy obecnych rządowych restrykcjach, jako Szamotulski Sztab podjęliśmy decyzję, że nie zorganizujemy najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po weekendowych komunikatach premiera jesteśmy przekonani, że 10 stycznia 2021 nie uda się zrobić finałowej imprezy. Nie zdecydujemy się również na zorganizowanie ulicznej kwesty. Wszelkie bowiem ruchy w tym temacie, począwszy od rejestracji wolontariuszy, przez pozyskiwanie fantów po zbiórkę uliczną oraz rozliczenie kwestarskich puszek, będą prowadzić do gromadzenia się ludzi. Nie chcemy narażać zdrowia i życia choćby jednej osoby – informował w listopadzie szamotulski sztab WOŚP.

WOŚP wsparli za to niektórzy przedsiębiorcy z gminy Szamotuły, umieszczając puszki w swoich lokalach, a także organizując eSkarbonki.

To, że pomimo koronawirusowych obostrzeń da się zorganizować zbiórkę, pokazały sąsiednie miasta. W Obornikach pobito ubiegłoroczny rekord – zebrano ponad 186 tys. złotych, a w organizację zaangażowali się m.in. burmistrz, dyrektor OOK, samorządowcy i jednostki OSP.

29. Finał WOŚP w powiecie szamotulskim

We Wronkach na ulice miasta wyszło 35 wolontariuszy. Finał wsparły prywatne firmy, na ulicach pojawili się również sportowcy. Zorganizowano publiczne treningi. W Pamiątkowie (szamotulskie morsy wsparły w tym roku wroniecki sztab) i w Samołężu odbyło się morsowanie. W zbiórkę zaangażował się Wroniecki Klub Biegacza i Fundacja Animaniacy. Odbyły się licytacje na platformie ZOOM oraz wejścia „live” na Facebooku. Wroniecki sztab WOŚP poinformował, że do tej pory w gotówce udało się zebrać ponad 56 tys. złotych. Na wronieckiej eSkarbonce zebrano do chwili obecnej ponad 10 tys. złotych.

W Pniewach również pojawili się wolontariusze. Na ulicach gminy Pniewy można było spotkać również ekipę Odjechani-Team. Miłośnicy dwóch kółek objechali niemal całą gminę, zbierając datki do puszki Orkiestry. W Miejskich Łazienkach odbyło się m.in. morsowanie. Zorganizowano również wirtualne studio. Z samych puszek zebrano 47.864,14 zł, odbyły się również aukcje na Allegro, a w eSkarbonce na chwilę obecną jest 2330 zł (środki można wpłacać jeszcze dzisiaj do godz. 23:59.).

Wolontariusze z charakterystycznymi puszkami pojawili się również w gminie Duszniki. Zbiórkę wsparli strażacy OSP, na Allegro ciągle trwają aukcje, uruchomiono również eSkarbonkę. Do puszek wolontariusze zebrali ponad 22 tys. złotych. Cały czas trwają aukcje i zbiórka do eSkarbonki.

WOŚP aktywnie wspierał też wójt gminy Kaźmierz, który założył eSkarbonkę, na którą do chwili obecnej wpłacono 8821 złotych. Darczyńcom, którzy dokonali największych wpłat wójt wręczy upominki.

Do wpłat na rzecz WOŚP zachęcał wójt gminy Kaźmierz Zenon Gałka

Zbiórkę do eSkarbonki wsparł również UMiG Ostroróg:

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe