- Reklama -
16.3 C
Szamotuły
środa, 24 lipca, 2024
Reklama

Wataha wilków w gminie Duszniki. Urząd apeluje o ostrożność

W okolicach Dusznik oraz Ceradza Dolnego można spotkać watahę wilków. Urząd Gminy Duszniki wystosował apel do mieszkańców.

Sygnały o obecności wilków urząd otrzymał od mieszkańców Dusznik oraz Ceradza Dolnego. Prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy, o zachowanie szczególnej ostrożności, zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych – informuje magistrat.

Gmina apeluje także do mieszkańców, aby mieli na względzie swoje zwierzęta i unikali spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.

- Reklama -

Z uwagi na pojawienie się wilków, mieszkańcy proszeni są, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo zamykali posesje, a odpady komunalne przetrzymywali tak, by nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny.

Należy pamiętać, aby nigdy nie dokarmiać wilków. Mieszkając blisko terenów leśnych, odpady spożywcze przetrzymuj w szczelnych pojemnikach z pokrywami.

Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.

Wilki należą do zwierząt płochliwych, więc niezwykle trudno jest znaleźć się w ich bezpośrednim towarzystwie. Jeśli jednak z jakichś powodów znajdziemy zbyt blisko wilka, który na dodatek zaczyna zachowywać się niespokojnie, Lasy Państwowe radzą:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe