- Reklama -
-4.9 C
Szamotuły
poniedziałek, 6 lutego, 2023

W Obrzycku bez podwyżek podatków. Burmistrz zapowiada kolejne inwestycje

W roku 2021 stawki podatku od nieruchomości, podatku rolnego, leśnego i podatku od środków transportu w Mieście Obrzycko pozostaną na niezmienionym poziomie – poinformował burmistrz Obrzycka.

Sytuacja budżetu miasta jest stabilna, choć zadłużenie w tym roku znacznie wzrosło – o 600 tys. złotych, co było spowodowane koniecznością dokończenia przebudowy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Znaczny spadek zadłużenia Miasta Obrzycko, które w tej chwili wynosi 1 719 404 zł, prognozuje się dopiero w 2024 roku. Dużą pomocą dla miasta okazały się środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych – Obrzycko otrzymało 500 tys. zł dotacji, którą można było wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Burmistrz Obrzycka zapowiada kolejne inwestycje

Pomimo utrzymania podatków na tym samym poziomie, mieszkańcy Obrzycka mogą spodziewać się w przyszłym roku kolejnych inwestycji. – W przyszłym roku czeka nas przebudowa ul. Kopernika i dalsze wydatki związane z renowacją miejskiej oczyszczalni ścieków. Priorytetem jest także budowa nowej przepompowni przy ul. Stawnej, która odciąży starą, niezwykle awaryjną przepompownię zlokalizowaną na gruntach prywatnych. Miasto z tego tytułu ponosi coroczne koszty równoważne z obsługą kredytu na ok 300 tys. zł – informuje Igor Kołoszuk. Część inwestycji uzależniona jest od pozyskania środków zewnętrznych. – Urząd Miasta stara się aktywnie aplikować o środki zewnętrzne jeśli tylko jest to możliwe. Obecnie na rozpatrzenie oczekuje kilka wniosków o dofinansowanie inwestycji, m. in. przebudowy nawierzchni ulicy Plac Lipowy, budowy ścieżki rowerowej po starym torowisku linii kolejowej, przebudowy ul. Wronieckiej czy budowy nowej sali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Obrzycku. Trudno ocenić szanse na ich pozytywne rozpatrzenie, jednak bądźmy dobrej myśli – dodaje burmistrz.

Nie będzie podwyżek stawek opłat za wywóz odpadów?

- Reklama -

Obecnie w Obrzycku obwiązuje stawka 25 zł za wywóz odpadów. Na początku roku radni Miasta Obrzycko nie zgodzili się na zwiększenie tej opłaty. -Dziś, po 8 miesiącach można pokusić się o ocenę słuszności podjętych wówczas decyzji. Dotychczasowe koszty wywozu odpadów z ternu miasta wyniosły do tej pory ok. 487 tys. zł, natomiast wartość opłat od 2469 zdeklarowanych mieszkańców to ok 493 tys. zł. A zatem nasz system bilansuje się, przy obowiązującej stawce – informuje burmistrz.

Łączne zaległości mieszkańców z tytułu opłat za wywóz odpadów wynoszą 40 tys. złotych. Są to zaległości z ostatnich 8 miesięcy. Zdecydowana większość z nich to zaległości jedno, dwu lub trzymiesięczne, które najpewniej zostaną wkrótce uregulowane. Osób notorycznie unikających płacenia jest garstka. -W najbliższych dniach ogłoszony zostanie nowy przetarg na wywóz odpadów z terenu Obrzycka. Skorygowano i zaktualizowano „zapotrzebowanie” na poszczególne frakcje. W przypadku zmieszanych jest ono mniejsze o ponad 120 ton! w stosunku do roku ubiegłego. Obserwujemy także stopniowy wzrost udziału frakcji segregowanych co dobrze świadczy o świadomości ekologicznej mieszkańców – informuje Igor Kołoszuk.

Decyzję o wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami podejmie Rada Miasta Obrzycko po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego.

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe