- W Święta Wielkanocne poradnie lekarzy rodzinnych będą nieczynne. Od godz. 18 w piątek 18 kwietnia aż do wtorkowego poranka 22 kwietnia opiekę medyczną świadczą punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
- W Wielkopolsce są 42 takie miejsca, 2 z nich w trakcie minionych 12 miesięcy zmieniło swoje adresy.
- W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia właściwym miejscem do uzyskania pomocy są Szpitalne Oddziały Ratunkowe i Izby Przyjęć.
Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że w trakcie Świąt Wielkanocnych pacjenci mogą liczyć na opiekę medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. W sytuacjach takich jak infekcje, ostry ból brzucha, biegunka, wymioty czy pogorszenie stanu choroby przewlekłej, gdy dalsze oczekiwanie na otwarcie poradni POZ mogłoby zaszkodzić zdrowiu, pomocy należy szukać w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), potocznie nazywanych „wieczorynkami”. Pacjenci mogą w nich nieodpłatnie uzyskać poradę lekarską i pielęgniarską, wykonać drobne zabiegi pielęgniarskie, jak podanie zastrzyku, a w uzasadnionych sytuacjach – otrzymać zwolnienie lekarskie lub e-receptę na niezbędne leki.
W okresie Świąt Wielkanocnych punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne całodobowo od godziny 18 w piątek 18 kwietnia do godziny 8 we wtorek 22 kwietnia, gdy ponownie otwarte zostaną gabinety lekarzy rodzinnych.
Aby skorzystać z usług wieczorynek nie jest wymagane posiadanie skierowania, a rejonizacja nie obowiązuje – pomoc można uzyskać niezależnie od miejsca przebywania, co jest szczególnie ważne podczas świątecznych wyjazdów. Wyjątek stanowią jedynie wizyty domowe, których umówienie wiąże się z określeniem rejonu, z reguły odpowiadającego granicom powiatu, choć istnieją przypadki odstępstw – na przykład w Poznaniu oraz powiecie poznańskim, gdzie funkcjonuje łącznie 10 punktów NiŚOZ lub w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim i pilskim, gdzie działają po dwa punkty.
Warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach zmieniły się adresy dwóch „wieczorynek”. Placówka funkcjonująca w Skórzewie przy ul. Kozierowskiego przeniosła się na ul. Poznańską 131/3 w tej samej miejscowości. Z kolei punkt NIŚOZ funkcjonujący wcześniej w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 16/18 przeniósł się do nowo wybudowanych budynków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej 55.
Pełna lista adresów placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, wraz z mapą rejonów wyjazdowych oraz danymi dotyczących Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR), jest dostępna na stronie internetowej Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W odnalezieniu lokalizacji najbliższej placówki NiŚOZ lub szpitala pacjenci mogą również uzyskać pomoc dzwoniąc na całodobowy, bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
W przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, takich jak objawy zawału serca czy udaru mózgu lub doznanie poważnego urazu, należy niezwłocznie udać się do Izby Przyjęć bądź Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Rejonizacja i skierowanie nie są tam wymagane – pomoc można uzyskać zgłaszając się osobiście lub dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999, aby wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.