Urzędnicy sprawdzą, czy przestrzegamy zapisów uchwały antysmogowej.
Kontrole palenisk domowych zapowiedziały już dwie gminy z powiatu szamotulskiego. W Ostrorogu od 9 grudnia rozpoczną się kontrole przestrzegania przepisów uchwał antysmogowych oraz zakazu spalania odpadów. Kontrole będą prowadzone przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta i Gminy Ostroróg, którzy sprawdzać będą głównie rodzaj urządzenia grzewczego (rodzaj źródła ciepła ) oraz rodzaju stosowanego paliwa.
Kontrolowana osoba zobowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszego powiadomienia. Kontrole będą przeprowadzane w godzinach od 8:00 do 20:00. Utrudnienie lub uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli pracownikom Urzędu grozi karą – informuje Urząd Miasta i Gminy Ostroróg.
Kontrole będą przeprowadzane w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. Podczas kontroli upoważnieni pracownicy mogą wykonać dokumentację fotograficzną. Z czynności kontrolnych sporządzany będzie protokół.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciel budynku będzie zobowiązany do ich usunięcia i zostanie powtórnie skontrolowany.
Oprócz czynności kontrolnych, prowadzona będzie również działalność edukacyjna na temat konieczności wymiany starych, pozaklasowych pieców na nowocześniejsze urządzenia grzewcze oraz o możliwości uzyskania dofinansowania do tego rodzaju inwestycji.
Podobny komunikat wystosowała gmina Obrzycko, ale kontroli powinni spodziewać się mieszkańcy całego powiatu.
Kto jest zobowiązany do wymiany źródła ciepła?
Kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, niespełniające wymagań ww. uchwały muszą zostać wyłączone z eksploatacji:
– Do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych,
– Do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy
3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
– Do 1 stycznia 2026 r. – w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń takich jak: kominki, kozy zainstalowanych przed wejściem w życie uchwały antysmogowej i nie spełniających ich wymagań będą musiały być wymienione, chyba, że instalacje te będą: osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w ust. 2 lit. a załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio.
Uchwała zakazuje stosowania najgorszej jakości paliw stałych:
– węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
– mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
– paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %;
– węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, nie spełniających któregokolwiek z poniższych parametrów jakościowych:
*wartość opałowa co najmniej 23 MJ/kg,
*zawartość popiołu nie więcej niż 10%,
*zawartość siarki nie więcej niż 0,8 %;
– biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.