- Reklama -
Reklamaspot_img
5.4 C
Szamotuły
sobota, 20 kwietnia, 2024
Reklama

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach na Gali Szkoły Dialogu 2018

W miniony wtorek, 26 lutego, uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach znów zawitali do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie odbyła się Gala Szkoły Dialogu 2018. Wspomniana uroczystość to doroczne podziękowanie dla młodzieży, która wzięła udział w programie Fundacji Forum Dialogu, inspirującym młode pokolenie do samodzielnego odkrywania i upamiętniania żydowskiej lokalnej historii.

W tym szczególnym dniu nasza młodzież zasiadła na widowni Opery Narodowej pośród 1200 osób (przedstawicieli 40 szkół, które dołączyły do programu oraz 19 innych szkół kontynuujących, a także wielu ludzi wspierających działania Fundacji), by – po całorocznym wysiłku włożonym w kontynuację (zainicjowanego w 2017 roku) projektu upamiętniającego dawnych żydowskich mieszkańców Szamotuł – odebrać zaszczytny tytuł Szkoły Kontynuującej.

- Reklama -

Gośćmi specjalnymi tegorocznej Gali byli Ocaleni i Ocalałe z Zagłady oraz Sprawiedliwi i Sprawiedliwe wśród Narodów Świata. Młodzież w skupieniu słuchała przesłania płynącego z ich pełnych ekspresji wypowiedzi, doświadczając tym samym prawdziwego dialogu międzypokoleniowego. W najbardziej wzruszającym momencie uroczystości uczennice i uczniowie właśnie naszej szkoły, wręczając gościom kwiaty, mieli możliwość złożenia osobiście podziękowań za dawanie świadectwa prawdy i deklaracji troski o pamięć o wspólnej przeszłości. Swoją obecnością Galę zaszczycili również: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wystosował do Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 Zygmunta Sługockiego list gratulacyjny, w którym złożył wyrazy uznania za pracę szkolnej społeczności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i jej wkład w zapobieganie uprzedzeniom, ksenofobii i antysemityzmowi. Słowa podziwu dla zaangażowania uczennic oraz uczniów w działania na rzecz zachowania polsko-żydowskiego dziedzictwa lokalnego wyraziła także – w bezpośredniej rozmowie tuż po części oficjalnej uroczystości – Ambasador Izraela Anna Azari.

Przed rozpoczęciem uroczystości wzięliśmy udział w Targach Organizacji, na których zaprezentowana została oferta rozmaitych instytucji edukacyjnych, skierowana do młodzieży oraz pedagogów. Była to doskonała okazja do nawiązania relacji i ciekawych rozmów. Uczennice oraz uczniowie mieli również w tym czasie niepowtarzalną szansę uczestniczenia w interaktywnej grze zorganizowanej w przestrzeni Teatru Wielkiego. Ze specjalnymi kartami pracy w dłoniach udali się
w podróż po zakamarkach teatralnego gmachu, w której przewodnikami były organizacje zajmujące się historią i kulturą Żydów, a także wielokulturowością i tolerancją. Motywem przewodnim tegorocznej gry był język. Młodzi ludzie, spacerując po teatrze i wypełniając karty pracy, dowiedzieli się, w jakich językach mówiono kiedyś w Polsce, co wynika z wielojęzyczności oraz jak odpowiedzialnie się komunikować i przeciwdziałać mowie nienawiści. Nasze uczennice były jednymi z pierwszych, które ukończyły grę i otrzymały upominki. Po części oficjalnej Gali młodzież udała się do foyer, gdzie czekał na nią słodki poczęstunek. Wśród rozmów i fleszy aparatów emocje powoli opadały.

Na tegorocznej Gali Szkoły Dialogu nasza szkoła uhonorowana została zaszczytnym tytułem Szkoły Kontynuującej oraz nagrodzona zestawem książek, uczniowie natomiast otrzymali indywidualne upominki. Wrażenia z uroczystości pozostaną jednak bezcenne.

Niezwykłość, Gala Szkoły Dialogu 2018 zawdzięcza między innymi niecodziennej oprawie. Wytworne wnętrza Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pozwoliły na zrealizowanie wspaniałej uroczystości. Plakat Gali Szkoły Dialogu 2018 stworzony został przez Tomka Frycza i Marcina Wichę – laureata Literackiej Nagrody Nike 2018 za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Tegoroczną Galę uświetnił ponadto występ punkowo-folkowego zespołu Hańba!, czyli – jak określają się sami muzycy – „zbuntowanej orkiestry podwórkowej”. Hańba! to gwiazda sceny alternatywnej. Formacja znana jest ze swoich adaptacji tekstów międzywojennych polsko-żydowskich poetów, między innymi Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Tadeusza Hollendera i Władysława Szlengla. Wspomniane utwory, ubrane w wyjątkową mieszankę nut wygrywanych na banjo, tubie, akordeonie i bębnie, to ekspresyjne protesty przeciw antysemityzmowi i uprzedzeniom.

Uczennice i uczniowie naszej szkoły kontynuują działania upamiętniające społeczność żydowską. Od miesięcy pracują również nad nowym projektem „Tolerancja. Pomost między kulturami”, któremu honorowo patronują Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Starosta Szamotulski Beata Hanyżak.

Obserwuj Nas:

18,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe