Uczniowie z szamotulskich szkól odnieśli duże sukcesy w I edycji konkursu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska.
Prawie pięciuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski zgłosiło swoje prace do I edycji konkursu EduPak Polska, którego hasłem przewodnim było „drugie życie szkła”. Wystawa prac konkursowych odbyła się podczas targów Glass w Poznaniu gdzie miały miejsce obrady Jury, podczas których wyłoniono zwycięzców.
Celem projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, na który składał się film o produkcji szkła oraz konkurs było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie recyklingu szkła, a także kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych. Po ilości zgłoszonych prac, a przede wszystkim po ich wysokim poziomie, można śmiało stwierdzić, że wszystkie założenia konkursowe zostały zrealizowane z nawiązką.
W konkursie brali udział uczniowie szkół zawodowych, techników, a także liceów z całego województwa wielkopolskiego. Mogliśmy także zobaczyć prace uczniów szkół specjalnych – dzieci niewidomych z Owińsk czy też uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kalisza.
Wybór zwycięzców nie był rzeczą łatwą. „W zgłoszonych pracach podobała mi się inwencja uczniów, a także użyteczność tego, co stworzyli. Godne podziwu są prace wychowanków z Kalisza – widać, że włożyli w nie dużo wysiłku. Jestem też pod dużym wrażeniem zaangażowania nauczycieli. W pracach ich podopiecznych można dostrzec pasję szkolnych mentorów” – mówi Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Poznania, będąca jurorem konkursu.
Kreatywność prac i ich wykonanie zaskoczyło nie tylko Jurorów, ale też licznie zgromadzonych gości wystawy. Mogli oni zobaczyć m.in.: szklane zegary, lampy, karmniki, wazony, świeczniki, akwaria, pojemniki do przypraw, ozdoby decoupage, opakowania na przybory krawieckie, rollery do stóp, mydelniczki czy szklane mozaiki, pantofelki, salamandry i ogrody. „Jestem po dużym wrażeniem, ponieważ rzadko się zdarza, że na pierwszą edycję konkursu napływa tak dużo różnorodnych zgłoszeń. Natomiast wśród nagrodzonych projektów ujęła mnie ich pomysłowość i estetyka wykonania” – informuje drugi z Jurorów konkursu – Krystyna Aleksandrzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Organizatorzy już dziś zapraszają szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji projektu, ponieważ, jak się okazuje, edukacja w zakresie recyklingu jest wciąż niezwykle potrzebna. „Ogromnie się cieszymy, że znakomita większość prac reprezentowała nie tylko wysoki poziom, ale też świadczyła o dużej świadomości ekologicznej uczniów. Pojawiły się jednak zgłoszenia, które choć piękne nie mogły być brane pod uwagę ponieważ zostały wykonane ze szkła, które nie jest poddawane recyklingowi np. z żarówek. To pokazuje, że przed nami jeszcze wiele pracy nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli” – informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca organizatora projektu – Friends of Glass Polska.
Wielu gości targowych oglądając wystawę zadawało pytanie – „ile kosztują i gdzie można nabyć te szklane arcydzieła?” A to chyba najlepsza nagroda za włożony trud i wysiłek, który został doceniony nie tylko przez Jury.
Nagrody w I edycji konkursu EduPak Polska przyznano:
Prace indywidualne:
I miejsce – „Karmnik dla ptaków” autorstwa Angeliki Sobczak z Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu. Koordynator szkolny: Danuta Mały.
II miejsce – „Skarbonka” autorstwa Dominika Bajer z Zespołu Szkół w Opalenicy. Koordynator szkolny: Mariusz Stachowski.
III miejsce – „Przybornik krawiecki” autorstwa Diany Pilarskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Koordynator szkolny: Katarzyna Kominek
Wyróżnienia:
1. „Kaktusowy ogródek” autorstwa Emilii Kubiak z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Arleta Danielewicz.
2. „Roller do stóp” autorstwa Łukasza Góreckiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Koordynator szkolny: Małgorzata Kędzierska.
3. „Latarnia morska” autorstwa Katarzyny Drzymała z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim. Koordynator szkolny: Grażyna Makles.
4. „Szklany splot” autorstwa Zuzanny Sidoruk z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Koordynator szkolny: Małgorzata Zielińska
5. „Wazon butelkowo-chlebowy” autorstwa Daniela Kasperczaka z Zespołu Szkół w Opalenicy. Koordynator szkolny: Mariusz Stachowski.
6. „Sznurkowe szaleństwo” autorstwa Weroniki Hoffa z Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Katarzyna Ratajczak.
7. „Wazon” autorstwa Pauliny Zawodnej z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu. Koordynator szkolny: Danuta Mały.
8. „Pojemnik na przyprawy” autorstwa Soni Kuś z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich
9. „Wspomnienie” autorstwa Weroniki Szymańskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Arleta Danielewicz
10. „Szklane akwarium” autorstwa Karoliny Janiszewskiej z Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Koordynator szkolny: Milena Walisiak
11. „Słodki naszyjnik” autorstwa Marty Murkowskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim. Szkolny koordynator: Grażyna Makles.
12. „Drugie życie szklanego słoika” autorstwa Natalii Kaczmarek z Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim. Szkolny koordynator: Grażyna Makles.
Prace zbiorowe:
I miejsce – „Kolorowy lampion” autorstwa Szymona Ratajczaka, Jakuba Maciejewskiego, Klaudii Sroka, Natalii Cudaszewskiej i Weroniki Herbowskiej z Technikum Architektury Krajobrazu w Szamotułach: Koordynator szkolny: Marlena Solarz.
II miejsce – „Organizer garażowy” autorstwa Marcela Nowackiego i Gracjana Mikołajczaka z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.
III miejsce – „Wizualizer barw” autorstwa Niny Kroll, Kamila Cieślaka, Sandry Czamańskiej oraz Natalii Szydłowskiej z Zespół Szkół Licealno-Technicznych Technikum nr 19. Koordynator szkolny: Hanna Szymanowska.
Wyróżnienia
1. „Magiczny ogród” autorstwa Karoliny Siwińskiej, Jakuba Malinowskiego, Katarzyny Tonak, Soni Włodarczak z Technikum Architektury Krajobrazu w Szamotułach: Koordynator szkolny: Marlena Solarz.
2. „Lampka do sypialni” autorstwa Marka Regulskiego, Mikołaja Siemiątkowskiego, Nicolasa Trojanowskiego z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.
3. „Wesoła lampka licealisty” autorstwa Eweliny Gładych, Wiktori Drop, Ingi Biernat i Przemysława Młyńskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych (liceum) w Owińskach. Koordynatorki szkolne: Elżbieta Koprowska-Czajka, Katarzyna Kulik.
Nagroda dla szkoły, która zgłosiła najwięcej prac:
Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.