- Reklama -
23 C
Szamotuły
czwartek, 18 lipca, 2024
Reklama

Skutki silnego wiatru w powiecie szamotulskim

W nocy z czwarteku na piątek 01/02 grudnia br. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu szamotulskiego przez kilka godzin mieli pełne ręce roboty.

Tego dnia nastąpiło załamanie pogody, zaczął padać deszcz oraz nastąpiły silne porywy wiatru. Na skutki nie trzeba było długo czekać.

Około godziny 23.55 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach oraz zerwanej linii energetycznej. Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwaniu połamanych drzew, usuwaniu konarów z drogi, zabezpieczaniu zerwanej linii energetycznej oraz pomocy w zasilaniu respiratora. W wyniku silnego wiatru nieprzejezdne były niektóre drogi powiatowe i gminne.

- Reklama -

Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w piątek 02 grudnia o godz. 07.54 w Szamotułach na ul. Powstańców Wlkp. Zgłoszenie przyjęto od mieszkańca posesji, który informował o przechylonym drzewie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pęknięte drzewo (lipa) w połowie jego wysokości. Jeden konar był pochylony nad budynki gospodarcze, natomiast drugi konar zwisał nad jezdnią. W związku z tym podjęto decyzję o całkowitym usunięciu drzewa. Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wycięciu drzewa za pomocą pilarki do drzewa. Na czas prowadzonych działań została zamknięta ul. Zamkowa część drogi wojewódzkiej nr 184.

W działaniach było zaangażowanych 15 zastępów, 53 ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy walczyli ze skutkami silnych wiatrów 12 godzin wykorzystując cały dostępny sprzęt. W czwartek i piątek interweniowali łącznie przy 10 zdarzeniach.

Opracował: sekc. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. kpt. Przemysław Chojan
PSP Szamotuły

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe