- Reklama -
17 C
Szamotuły
wtorek, 26 września, 2023

Teren przy zamku w Stobnicy otwarty dla turystów. Zobacz zdjęcia z Leśnej Ścieżki Edukacyjnej

Zamek w Stobnicy wciąż budzi sporo kontrowersji. Po kilku latach od rozpoczęcia budowy, teren otwarto dla zwiedzających.

Zamek w miejscowości Stobnica w powiecie obornickim powstaje od 8 lat. Inwestorem jest spółka D.J.T. z Poznania. Budynek ze wszystkich stron otoczony jest wodą. Jak zapewniają inwestorzy – zamek nie został wybudowany na wyspie, ale sam w sobie jest wyspą. Ma 15 pięter, z czego jedno – z lochami – znajduje się pod wodą. Liczba pięter nie obrazuje jednak wielkości budynku – każde piętro jest w przybliżeniu dwa razy wyższe od standardowego mieszkania. Zamek z wieżą ma ponad 70 metrów wysokości i góruje nad Puszczą Notecką.

Zamek podzielony jest na kilka części: wysokie na 20 metrów mury obronne, zamkowy port, do którego będzie można wpłynąć pod zwodzonym mostem. Kolejną częścią jest Zamek Dolny. Zaprojektowano w nim komnaty mieszkalne, główny dziedziniec wraz z widocznym gotyckim wjazdem, a także główny hol.

- Reklama -

Nad Zamkiem Dolnym znajduje się Zamek Górny wraz z najwyższą wieżą. Znajdują się tu komnaty mieszkalne oraz kaplica. Kolejną częścią jest Podzamcze, które stanowi zaplecze zamku.

Czym tak naprawdę będzie zamek?

Zapewne wielu z was ciekawi, jaką funkcję ma pełnić zamek. Inwestorzy postanowili uchylić rąbka tajemnicy. Zamek został zaprojektowany jako małe miasto. Są więc komnaty mieszkalne, drogi, tarasy, dziedzińce, ogrody i inne na razie pozostające tajemnicą przestrzenie. Inwestorzy zapewniają, że obiekt powstaje zgodnie z prawem, a w trakcie jego budowy zadbano o ochronę przyrody – m.in. dostosowano budynek do potrzeb chronionych tu ptaków, zbudowano platformę dla sokoła wędrownego, czy budki lęgowe dla jerzyków. W przyszłości sokoły oraz jerzyki będzie można oglądać online dzięki zainstalowanym kamerom. Obecnie nie znamy terminu zakończenia budowy.

Teren zamku otwarty dla turystów

Od 12 września teren przy zamku może odwiedzić każdy. Tego dnia otwarta została Leśna Ścieżka Edukacyjna w Stobnicy. Ścieżka składa się z kilkunastu przystanków, podczas których poznamy sekrety zamku oraz otaczających go terenów. Spacer ścieżką trwa około 1,5 godziny. Można podczas niego podejść do samych bram zamku, jednak wnętrz na razie nie zwiedzimy – cały czas trwają tam intensywne prace budowalne. Po terenie spacerujemy sami po wytyczonych szlakach. Można również pobrać specjalny audioprzewodnik lub skorzystać z ulotki z informacjami o zamku. Dostępne są toalety, wiata oraz sklepik z pamiątkami, kawą i przekąskami. Bilety można kupić na stronie stobnica.com. Co ważne – nie ma możliwości ich zakupu na miejscu. Ceny kształtują się od 30 do blisko 50 zł.

  1. Czyli można budować gdzie się chce i co chce byle by mieć dostateczną ilość pieniędzy żeby kupić nie przekupnych urzędników państwowych

  2. Bardzo Bardzo bym chciał aby Pałac w Pamiątkowie i Przepiękny Park był przywrócony do Swej Świetności po Hrabiu Koczorowskim przez tych Wspaniałych Właścicieli tego Zamku w Stobnicy.Sa to Wspaniali budowniczowie w tych Czasach ,Ciezkich Czasach,zrobili Wspaniała Rzecz ,tak piękne Ścieżki Edukacyjne ,prześliczny Zamek,tylko podziwiać nie Zazdrościć,miejsca pracy dla ludzi w tej gminie i mieście Oborniki,niech Rząd Polski tych Rządzących i innych im pomoże bo to jest piękne dla wszystkich .Kocham takie przedsięwzięcia i namawiam Właścicieli do odbudowania Pałacu i Parku w Pamiątkowie.Pozdrawiam Serdecznie Właścicieli tego Zamku, Budowniczych Przepięknego terenu i Tworzeniu miejsc pracy dla ludzi z Gminy Szamotuły które kocham między innymi za Folklor Zespołu Szamotulanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe