Tajemniczy rozbłysk, przelot komety? Co pojawiło się wczoraj na naszym niebie?

0

W niedzielę otrzymaliśmy kilka informacji od czytelników o tajemniczym obiekcie, który pojawił się niedzielnej nocy na niebie w naszym regionie.

Jak wyjaśniają ogólnopolskie media, tajemniczy obiekt to nic groźnego. W niedzielę około godziny czwartej nad ranem pojawił się bolid. Bolid rozbłysnął do jasności większej od Księżyca w pełni. Był to najjaśniejszy od lat rozbłysk tego typu obiektu nad Polską.

Czym jest bolid? To meteor o jasności większej niż –4m, czyli jaśniejszy niż Wenus. Bolid to mały obiekt, zwykle ma kilkanaście centymetrów średnicy.

Nie udało nam się dotrzeć do nagrań z Szamotuł, wydarzenie zarejestrowały kamery w Poznaniu.

Potężny bolid nad Poznaniem 05.01.2020

UWAGA!!! Dzisiaj ( 05.01.2020 ) o godz. 04:02 nad Polską i Niemcami rozbłysnął ogromny bolid. Nad Poznaniem był on wyjątkowo dobrze widoczny. Przez sekundę było jasno jak w dzień.Za Wikipedią: Bolid (gr. βολίς dop. βολίδος 'pocisk' od βαλλειν 'rzucać, ciskać') – meteor o jasności większej niż –4m, czyli jaśniejszy niż Wenus.Zjawiska te są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez atmosferę przechodzi obiekt nie tak mały, jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy. Kiedy tak duży obiekt wpada w atmosferę Ziemi (co zwykle dzieje się przy prędkości kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów na sekundę), jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Wbrew powszechnej opinii, powodem wzrostu temperatury nie jest tarcie, ale silne sprężanie powietrza tuż przed czołem bolidu. Bolid zaczyna świecić jasno, a jego przelotowi niejednokrotnie towarzyszy grom dźwiękowy.Całe zjawisko zostało zarejestrowane przez nasze kamery zlokalizowane na dachu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Miasto PoznańPanu Robertowi Ćwiklińskiemu dziękujemy za sygnał!

Opublikowany przez Panorama Poznania Online Niedziela, 5 stycznia 2020
Zobacz więcej: