- Reklama -
5.2 C
Szamotuły
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Szamotuły w świątecznej odsłonie. Jak wygląda miasto na 5 dni przed Bożym Narodzeniem? [ZDJĘCIA]

Szamotuły w tym roku nie zachwycają świątecznymi dekoracjami. Dlaczego burmistrz zrezygnował z większości iluminacji i bożonarodzeniowej choinki?

Jak tłumaczył burmistrz na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy, środków na iluminacje świąteczne zabrakło m.in. z powodu wydatków poniesionych na walkę z pandemią koronawirusa oraz zbyt małą kwotą przyznaną przez rząd na zadanie subwencjonowane, przede wszystkim na oświatę – dofinansowanie z budżetu państwa było niedoszacowane na poziomie 12 mln złotych. -Oświetlenie świąteczne uznałem za zbyteczne z takim rozmachem jak to miało zawsze miejsce, gdzie byliśmy chwaleni na szczeblu powiatu, że w Szamotułach to jest najpiękniej. Uszczupliliśmy to ze względu na koszty montażu i demontażu dekoracji przy słupach oświetleniowych – mówił Włodzimierz Kaczmarek na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy. Brak choinki na Rynku burmistrz tłumaczył rozpoczynającą się rewitalizacją tej części miasta. W przyszłości choinka i szopka bożonarodzeniowa usytuowane będą na wprost wjazdu z ulicy Dworcowej. W tej sytuacji, zdaniem burmistrza, przywiezienie choinki, co kosztuje około 10 tys. złotych, byłoby też zbytecznym wydatkiem, zwłaszcza że w tym roku nie odbyła się impreza mikołajkowa dla dzieci. W okolicy są jednak przykłady na to, że bożonarodzeniowe drzewko można postawić za znacznie niższą kwotę. W Obrzycku bożonarodzeniowa choinka została podarowana przez prywatne osoby, a montażem zajęła się spółdzielnia socjalna. Warto zaznaczyć, że z podobnymi problemami zmagają się wszystkie gminy. W okolicy nie udało nam się jednak znaleźć gorzej udekorowanego miasta.

- Reklama -

Jeszcze przed przemową burmistrza do sytuacji odniósł się radny Paweł Łączkowski. -Mieszkańcy oczekujący odrobiny normalności w tych trudnych czasach są bardzo rozgoryczeni – mówił. Jego zdaniem w obecnej sytuacji należało znaleźć jakiś kompromis, np. skupić się na udekorowaniu jednego konkretnego miejsca. Zwrócił również uwagę na to, że burmistrz tak ważnej decyzji nie skonsultował ze wszystkimi radnymi oraz nie wysłuchał głosu mieszkańców.

Jak wyglądają Szamotuły na kilka dni przed Bożym Narodzeniem?

Brak iluminacji na słupach oświetleniowych spowodował, że na większości ulic w centrum miasta świątecznego klimatu nie ma w ogóle. Udekorowano tylko kilka miejsc, głównie w obrębie Rynku i przy ulicy Dworcowej. Szopka bożonarodzeniowa stoi osamotniona na parkingu, odgrodzona tablicami straży miejskiej, które niezbyt pasują do świątecznego wystroju. W tej chwili nie ma również dekoracji w Parku Zamkowym. Najlepiej udekorowanym miejscem jest chyba skwer naprzeciwko budynku Poczty Polskiej.

Niektóre dekoracje przedstawione w galerii nie są własnością Gminy.

no images were found

  1. I dobrze co te swiatelka daja? Prad kosztuje, takie czasy ze lepiej siedziec w domu niz ogladac swiatelka
    Z reszta co roku kase miasto daje na to i to nie mala i co roku te ozdoby sa ciagle te same nic nowego

  2. Niema iluminacji świątecznej bo trzeba zaoszczędzić na budowę kładki dla swojego doradcy radnego Bartosza W. Brawo panie Kaczmarek/ nie burmistrz/

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj Nas:

17,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe