- Reklama -
16.1 C
Szamotuły
sobota, 15 czerwca, 2024
Reklama

Szamotuły. Uczniowie zaangażowali się w program „DziałaMY”

Aktualna edycja projektu “DziałaMY”, realizowanego przez Stowarzyszenia CREO i Metropolię Poznań, dobiega końca. Jak zaangażowali się uczniowie ze szkoły w Szamotułach?

Projekt „DziałaMY” realizowany jest w 25 szkołach z Wielkopolski. Głównym założeniem programu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne. Projekt realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszeń CREO i Metropolia Poznań w terminie 1 lipca 2019 – 30 listopada 2020.

- Reklama -

W ramach projektu w szkołach realizowany jest cykl warsztatów poświęcony tematyce społeczno-obywatelskiej:

  • warsztaty przygotowujące do tworzenia własnych projektów społecznych i obywatelskich,
  • warsztaty przygotowujące do zorganizowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO),
  • warsztaty na temat starości z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, takich jak kombinezon starości (które pozwalają uczniom wczuć się w rolę osoby starszej),
  • warsztaty na temat niepełnosprawności z praktycznym wykorzystaniem wózka (które dają możliwość doświadczenia niektórych barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnością stykają się na co dzień).

W ramach projektu młodzież angażuje się również w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności, mających na celu ukazanie znaczenia 'dobra wspólnego’. Uczniowie SP nr3 nie próżnowali! Przeprowadzili liczne zbiórki, min. na rzecz szamotulskich seniorów, na rzecz szpitala w Szamotułach i Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej oraz na rzecz Szymka Romanowskiego, walczącego z nowotworem (jako Wielkoduchy wzięli udział w zbiórce na turnieju konnym w Baborówku Horse Sale Show oraz pomagali w prowadzeniu licytacji na Facebooku).   

Efektem projektu „DziałaMY” jest także organizacja edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Pośród zgłoszonych propozycji znalazły się m.in: Boisko hokejowe i Strefa chilloutu. Autorskie pomysły poddawane są głosowaniu, a zwycięski projekt z każdej szkoły zostaje sfinansowany w kwocie 1000 zł. To, który projekt wygra zależy tylko i wyłącznie od uczniów danej szkoły!

W SP3 w Szamotułach zwyciężył projekt “Muza na przerwach” – zakup sprzętu audio an szkolny korytarz!

DziałajMY wspólnie na rzecz rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań! 🙂

Więcej informacji o projekcie: https://tiny.pl/t29fp oraz na social mediach Stowarzyszenia CREO: FB: @centrumcreo oraz INSTAGRAM: @stowarzyszenie.creo

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Patronat: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe