- Reklama -
0.5 C
Szamotuły
czwartek, 2 lutego, 2023

Szamotuły. Ruszyły zapisy na szczepienia dla dzieci w wieku od 5 lat

Szpital Powiatowy w Szamotułach rozpoczął zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia.

Aby zapisać dziecko na szczepienie należy zdzwonić pod nr 789 407 100 lub skorzystać ze strony szamotuly.med.pl/szczepienia-covid/. Jednocześnie szpital przypomina, że cały czas trwają zapisy dla dzieci od 12. roku życia oraz dla osób dorosłych, w tym na 3. dawkę.

Szczepienia 5-latków. Opublikowano projekt rozporządzenia

Możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 osób, które ukończyły 5 lat preparatem Comirnaty w dawce 10µg – zakłada opublikowany w środę projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19.
Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją, że został skierowany do Komisji Prawniczej.

- Reklama -

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Resort zdrowia informuje, że celem projektowanej zmiany jest modyfikacja kryterium wieku osób uprawnionych do szczepień przeciwko COVID-19. „Obecnie szczepieniami mogły być objęte osoby, które ukończyły 12. rok życia, po zmianie będą to osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 5. rok życia” – wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Zmiana porządkuje stan prawny związany z nadaniem uprawnień kolejnym grupom osób (urodzonym w latach 2010-2016) do szczepienia przeciwko COVID-19.

Zaznaczono, że na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia zdecydował, że szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat mogą być realizowane w Narodowym Programie Szczepień, preparatem Comirnaty w dawce 10µg (podmiot odpowiedzialny BioNTech Manufacturing GmbH, reprezentowany w Polsce przez Pfizer Polska Sp. z o.o.), który został dopuszczony przez Komisję Europejską do obrotu w procedurze warunkowej po ocenie w Europejskiej Agencji Leków, ze wskazaniami ochrony przed objawami COVID-19 wywołanymi przez wirusa SARS-CoV-2 u dzieci w wieku 5-11 lat.

Wyjaśniono, że proponowana zmiana jest „skorelowana z nowelizacją § 27 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861, z późn. zm.)”. (PAP)

Obserwuj Nas:

16,100FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe