- Reklama -
25.1 C
Szamotuły
wtorek, 16 lipca, 2024
Reklama

Szamotuły. Odblaski zamiast bombek. Policjanci przygotowali nietypową choinkę

Zamień odblask na ozdobę i bądź widoczny na drodze – zachęca Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach.

Szamotulscy policjanci, w trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, przygotowali odblaskową choinkę. Nietypowe drzewko zagościło w poczekalni budynku Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. – Zapraszamy pieszych, rowerzystów, uczniów szkół czy seniorów, aby przyjść i wziąć odblask, który o tej porze roku jest niezbędnym wyposażeniem każdego z nas. Co ważne, każdy może zabrać ozdobę, ale pod warunkiem, że przypnie odblask do kurtki, torby lub przekaż innej osobie, której się to przyda. Miło nam będzie, jeśli odblask zostanie wymieniony na ozdobę, którą można wykonać własnoręcznie – mówi sierż. sztab. Ewelina Grzeszkowiak.

Pod choinką można znaleźć również inne przedmioty poprawiające bezpieczeństwo – kamizelki odblaskowe oraz ulotki dotyczące m.in. bezpieczeństwa seniorów czy przemocy. Na choince znalazły się również odblaski z napisem „Reaguj, gdy jesteś świadkiem przemocy”. Zostały one wyprodukowane w ramach akcji „I ty możesz zapobiegać przemocy” i mają przypominać, że na każdego rodzaju przemoc należy reagować.

- Reklama -

Policja przypomina, że jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. Każda osoba, która o świcie czy zmierzchu porusza się po drodze, dla swojego bezpieczeństwa powinna być wyposażona w elementy odblaskowe.

Akcja ma charakter informacyjno-profilaktyczny. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych poprzez uświadamianie i zapobieganie problemowi, jakim jest ich słaba widoczność. Po zmroku, pieszy nieposiadający odblasków jest widoczny dopiero z odległości około 20-30 metrów. Jeśli jednak ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca może go dostrzec już z odległości 150 metrów. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

fot. KPP Szamotuły

Obserwuj Nas:

19,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe