- Reklama -
2.7 C
Szamotuły
sobota, 23 listopada, 2024
Reklama

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Co się zmieni?

Premier Mateusz Morawicki poinformował dzisiaj o wprowadzeniu drugiej odsłony tzw. Tarczy Antyinflacyjnej.

Program to sposób rządu na złagodzeniu skutków wysokiej inflacji, a co za tym idzie wzrostu cen podstawowych produktów i usług.

– Miliony polskich rodzin liczą każdy grosz i każdą złotówkę. Bezprecedensowa obniżka podatków i najwyższa kwota wolna jaką mieliśmy w historii mają na celu ochronę budżetów polskich rodzin. Idziemy dalej ze śmiałymi i odważnymi działaniami, które mają pomóc w walce z inflacją – mówił na konferencji premier.

- Reklama -

Kluczowe założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

W lutym rząd obniży podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Według założeń, biorąc po uwagę grudniową obniżkę akcyzy, litr paliwa ma kosztować ok. 5 zł.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Obniżka do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina ma zaoszczędzić ok. 45 zł miesięcznie.

Zerowa stawka VAT na gaz

Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych ma być jednym z najniższych w Europie.  

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

Przedłużono 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz.

Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Źródło: KPRM

Obserwuj Nas:

20,200FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe