- Reklama -
2.6 C
Szamotuły
wtorek, 6 grudnia, 2022

Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Wakacje dobiegają końca. Niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny. Aby poprawić bezpieczeństwo dzieci zmierzających do szkoły, w pierwszych dniach roku szkolnego, na drodze służbę będzie pełniło więcej policjantów. Warto jednak pamiętać, iż bezpieczeństwo dzieci w dużej mierze zależy od ich umiejętności zachowywania środków ostrożności.

Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dzieci i młodzieży. Właśnie dlatego droga ta powinna być bezpieczna. O bezpieczeństwo powinni dbać rodzice, nauczyciele i same dzieci. O bezpieczeństwo dbają również policjanci. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, gdyż dzieci po wakacjach często miewają rozproszoną uwagę.

- Reklama -

W pierwszych dniach września policjanci z terenu powiatu szamotulskiego będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na wykroczenia, które mogą mieć bezpośredni wpływ na zaistnienie zdarzeń drogowych (np. przekraczanie dopuszczalnej prędkości w okolicy szkół oraz niewłaściwe zachowania kierujących wobec pieszych i odwrotnie). Funkcjonariusze będą też zwracali uwagę na sposób przewożenia dzieci przez rodziców w kontekście stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, a także w kontekście przewożenia nadmiernej liczby osób. Policjanci będą też zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów oraz na prawidłowe poruszanie się po drogach przez dzieci i młodzież.

Działania kontrolno-prewencyjne, to jedno, ale bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od samych dzieci. Właśnie dlatego warto kształtować w nich właściwe postawy na drodze. Może to być żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Warto, aby rodzice pracowali z dziećmi nad zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypominamy również, że nie każdy uczeń może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej .

Warto również wyposażyć dzieci i młodzież w elementy odblaskowe, które będą umieszczane w widocznym miejscu. Noszenie odblasków poprawia bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów i jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to szybko zapada zmrok.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Kluczowym wyznacznikiem tego czy dziecko musi korzystać z fotelika jest wzrost. Co do zasady, dziecko które ma mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku. Wyjątek stanowią dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu, jeżeli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z przewidzianymi warunkami.

„Apelujemy więc:

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!”

KPP w Szamotułach (mł. asp. Sandra Chuda)

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe