- Reklama -
0 C
Szamotuły
piątek, 9 grudnia, 2022

Program rewitalizacji linii kolejowej Szamotuły-Międzychód z rządowym dofinansowaniem

Dziś premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił plany zwiększenia budżetu dla programu Kolej Plus. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zwiększy finansowanie z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Dzięki temu zrealizowane zostaną aż 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych, zamiast 17. Wśród nich znalazło się 5 inwestycji z Wielkopolski.

Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. 

- Reklama -

Ważnym elementem dofinansowania inwestycji jest uwzględnienie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Modernizacja obejmie miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia np. w postaci mijanek, czy łącznic kolejowych. Planowana realizacja programu to 2028 r.

– Kolej stanowi kluczową część wielkopolskiej infrastruktury. Inwestycje zrealizowane dzięki programowi Kolej Plus pozwolą na zapewnienie lepszego komfortu podróżującym i usprawnią przemieszczanie się po naszym województwie- mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wśród zakwalifikowanych projektów z województwa wielkopolskiego znalazły się:

  • Budowa nowej linii kolejowej Turek – Konin – 38 km
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń – 21 km
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo – 22 km
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły – 56 km
  • Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390 / 236 Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec – 64 km

Program Kolej Plus przyczyni się do dalszego eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Jego celem jest zapewnienie lepszego dostępu do połączeń kolejowych mniejszych miejscowości z miastami wojewódzkimi. Nowe połączenia kolejowe wpłyną na poprawę warunków życia obywateli i turystów oraz spowodują wzrost atrakcyjności w różnych regionach Polski. 

ŹródłoWUW
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Obserwuj Nas:

15,600FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj

Nowe