- Reklama -
6.1 C
Szamotuły
wtorek, 20 lutego, 2024

Premier przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowego wsparcia dla kredytobiorców.

Dziś chcę przedstawić nasz plan, który został przedyskutowany z sektorem bankowym, który ma pomóc przejść Polakom przez ten trudny czas podniesionych stóp procentowych, bo nasz rząd nie chowa głowy w piasek – mówił premier.

Najważniejsze elementy programu to:

  • Wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych. 1 rata kredytowa w kwartale zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Jeżeli ktoś płaci dzisiaj ratę kredytową 1500zł i została ona podniesiona np. o 900zł to 4 razy w roku ta rata 2400zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek – tłumaczył Mateusz Morawiecki.
  • Od 1 stycznia 2023 r. rząd narzuci obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką depozytów overnight. Ma to pozwolić na obniżenie rat kredytów.
  • Wzmocnienie odporności całego sektora bankowego poprzez utworzenie funduszu pomocowego w wysokości 3,5 mld zł. To będzie fundusz zasilony z zysków banków komercyjnych. Zmuszamy sektor bankowy do skonstruowania funduszu wsparcia kredytobiorców, którzy będą tego najbardziej potrzebowali. To wsparcie na 3 lata do wysokości 24 tys. zł rocznie i 1/3 z tej kwoty będzie mogła być całkowicie umorzona – mówił premier.

Obserwuj Nas:

18,000FaniLubię
1,000ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj

Nowe