Szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju zwykle przypada w styczniu, lutym i marcu. W pierwszej połowie lutego w naszym powiecie odnotowaliśmy znaczny wzrost liczby zachorowań na tę chorobę.
Statystyki dotyczące liczby zachorowań na grypę w powiecie szamotulskim prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W styczniu odnotowano 1084 przypadków zachorowań, a 97 osób trafiło do szpitala.
Spory wzrost zachorowań odnotowano w lutym. W pierwszej połowie tego miesiąca na grypę zachorowało 2080 osób, w tym 42 osoby były hospitalizowane z powodu objawów ze strony układu oddechowego. Najwięcej chorych było w wieku 15-64 lata (878), nieco mniej w wieku 5-15 (679). Grypa nie oszczędza najmłodszych mieszkańców powiatu – 276 zachorowań odnotowano wśród dzieci w wieku 0-4 lata. Zachorowało również 247 osób starszych, w wieku powyżej 65 lat.
Zakaz odwiedzin w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach
Pod koniec stycznia szamotulski szpital wprowadził zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalnych. Zakaz obowiązuje do chwili obecnej. -Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne zarówno pacjentów, jak i odwiedzających wprowadzony został tymczasowy zakaz odwiedzin na oddziałach. W sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu pacjenta z osobami najbliższymi istnieje możliwość uzyskania indywidualnej zgody od ordynatorów oddziałów lub lekarzy dyżurnych. – informuje SP ZOZ.
Czym różni się grypa od przeziębienia, w jaki sposób można to rozróżnić?
Objawy grypy nie są specyficzne, co oznacza, że różne objawy kliniczne wywołane przez wirusa grypy mogą być również wywołane przez inne wirusy oddechowe, bowiem, w tym samym czasie, kiedy krąży wirus grypy, w populacji są obecne również wirusy grypopodobne. Objawy grypopodobne może wywołać ponad 200 wirusów oddechowych.
Cechą charakterystyczną przeziębienia jest zazwyczaj zmniejszenie drożności nosa, średnie objawy zmęczenia, osłabienia, ból oczu, kaszel. Temperatura, stan podgorączkowy, utrata apetytu, ból głowy występują rzadko. -tłumaczy prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH.
Co należy zrobić, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed zachorowaniem na grypę?
Najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania grypie jest poddanie się szczepieniu. Zgodnie z zaleceniami WHO, ACIP zaszczepić się powinni wszyscy chętni, ,a zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek, członkowie ich rodzin, dzieci od 6 m.ż-18 r. ż oraz osoby opiekujące się dziećmi poniżej 6 m.ż. – dodaje prof. dr. hab. Lidia Brydak.